Nedávné posezení Jaromíra Soukupa s bývalým detektivem ÚOOZ Jiřím Komárkem, kdy skandalizovali vyšetřovatele Čapího hnízda, odhalilo nebezpečný jev propojování bývalých policistů s politickou sférou. Soukup už v minulosti využíval úniky ze živých kauz, dnes však tyto vztahy dostávají nový rozměr.
[ctete postid=“232846″ title=“Soukupova fraška s Komárkem. Jak dezinformovali o kauze Čapí hnízdo“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Šlachta-Komárek-fiasko-385×230.jpeg“ excerpt=“Jaromír Soukup si do pořadu Moje zprávy pozval Jiřího Komárka, bývalého blízkého “ permalink=“http://forum24.cz/soukupova-fraska-s-komarkem-jak-dezinformovali-o-kauze-capi-hnizdo/“]232846[/ctete]
Se vstupem mediálního magnáta a miliardáře Jaromíra Soukupa do politiky se mění mnohé. Dnes už ho nelze považovat jen za svérázného a často vysmívaného entertainera, ale za politickou konkurenci. A to nehledě na to, jak se svým hnutím List dopadne.
Z tohoto hlediska lze vážněji nahlížet i na jeho vztahy s bývalými policisty ÚOOZ v čele s Robertem Šlachtou, kteří jsou v jeho pořadech heroizováni jako neohrožení bojovníci proti zločincům. Co je však horší, zaznívaly přitom jednostranné interpretace jejich živých trestních kauz, často s nezákonnými úniky z policejních spisů.
Diskreditace vyšetřovatele Čapího hnízda
Naposledy se něco podobného přihodilo koncem ledna, kdy si čerstvý politik Jaromír Soukup pozval do pořadu Moje zprávy blízkého Šlachtova spolupracovníka Jiřího Komárka, který dříve vedl ostravskou expozituru ÚOOZ. Po odchodu z policie na protest proti policejní reformě oba nastoupili na Babišovo ministerstvo financí, Komárek dnes působí ve Finanční správě.
Komárek se Soukupem společnými silami očerňovali nejen vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila, což byl hlavní cíl, ale i údajně mafií řízené bývalé vedení GIBS, Tomáše Tuhého, Milana Chovance a pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou, se kterou se Šlachtův okruh zřejmě nepohodl.
Komárek za přispění Soukupových návodných komentářů a otázek posílil teorie šířené marketingem ANO, že je kauza Čapí hnízdo objednaná mafií. „Můj názor je takový, že kauza Čapího hnízda byla objednána na zakázku a pan Nevtípil coby vyšetřovatel policie konal na zakázku těchto zadavatelů,“ pronesl, ovšem žádné důkazy nepředložil.
Tím jen zopakoval svoji roli ve válce o policejní reorganizaci, kdy se s Robertem Šlachtou postavili po bok hnutí ANO. Lživě obvinil tehdejšího policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálních úniků informací“, přičemž vycházel ze zmanipulovaného policejního usnesení.
Kdo je darebák a kdo hrdina
Tento styl mediální komunikace, kdy Soukup diskredituje bez možnosti oponentury řadu lidí, byl na TV Barrandov zahájen mnohem dříve.
Koncem roku 2017, tedy krátce po parlamentních volbách, spustil jeden ze svých pořadů Kauzy Jaromíra Soukupa, který dává široký prostor nejen pro vyřizování účtů s konkurenční Českou televizí, ale i pro očerňování jemu nepohodlných osob. Na rozdíl od části rušených Soukupových pořadů pokračuje dál.
Tito difamační platformu Soukup označuje za „jediný publicistický pořad v Česku, kde vám naprosto přehledně vysvětlíme, jak to s těmi kauzami ve skutečnosti je. Srozumitelně vám také sdělíme, kdo je darebák a kdo hrdina“. To je zcela výstižné, jenže o tom, kdo je darebák a kdo hrdina, rozhoduje samotný Soukup a jeho konzultanti.
Kauzy Jaromíra Soukupa od počátku téměř doslova kopírují kampaně tisku vlastněného Agrofertem, což signalizuje podobné zdroje informací. Tomu ostatně napovídá i výběr kauz, často z dílny bývalého ÚOOZ Roberta Šlachty, jehož Soukup označuje za „legendu české bezpečnosti“.
Ukážeme propojení, vysvětlíme důvody
Příznačná je už jen annonce těchto kauz, kterou lze vyčíst na webu TV Barrandov. „Dnes si zrekapitulujeme kauzu Tesco SW, kterou jsme otevřeli minule a také si povíme o dalších kauzách se záhadnými jmény – Vidkun, Beretta a další. Ukážeme vám jejich propojení a vysvětlíme skutečné důvody pro reorganizaci policie, která proběhla minulý rok,“ uvozuje témata jeden z typických pořadů.
Tyto kauzy mají jedno společné. Pracovali na nich Šlachtovi lidé a hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem je používalo v politickém boji proti ČSSD. V olomoucké kauze Vidkun je vyšetřováno údajné propojení části policistů, podnikatelů a hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), případ Beretta údajných úniků z policejních spisů hrál klíčovou roli v boji o policejní reformu, stejně jako kauza Tesco SW.
Diskreditace Michala Murína
Zatímco Jaromír Soukup od počátku zlehčuje dotační podvod s Čapím hnízdem, což doložil i v sehrané debatě s Jiřím Komárkem, nejrazantněji se angažoval v diskreditaci bývalého ředitele GIBS Michala Murína.
Kauzy Jaromíra Soukupa se situaci v GIBS loni věnovaly v několika dílech. Jeden z nich byl výmluvně uveden slovy „podíváme se na jednu hodně podivnou osobu, na Michala Murína“. Soukup na něm nenechal nit suchou. Člověk by z jeho podání získal dojem, že inspekce je nejprohnilejší institucí v zemi, propojenou s kriminálními živly.
Souvislý proud Murínova očerňování měl jediný cíl: Znevěrohodnit člověka, který stál trestně stíhanému premiérovi v demisi v cestě k ovládnutí inspekce.
Soukupovi posluchači se tak dozvěděli, jak Murín přišel ke své funkci, kdo a kdy ho dosadil, s kým se údajně scházel, s kým si telefonoval a co je nejskandálnější – co vypovídal u policejních výslechů. Žádný důkaz, že by porušil zákon, ovšem dodnes nikdo nepředložil, ačkoli byl dříve vyšetřován.
Soukup mimo jiné citoval z Murínova výslechu Šlachtovým blízkým spolupracovníkem Janem Lisickým. Věděl, na co se vyšetřovatel ÚOOZ bývalého šéfa GIBS ptal, co mu odpovídal, kolik minut a s kým Murín strávil v květnu 2014 na Vltavském nábřeží ještě v době, kdy nebyl ředitelem GIBS. Použil dokonce i neveřejné informace týkající se Murínova soukromého života.
Nadstandardní vazby
Nabízí se otázka, odkud Soukup čerpá takto detailní informace ze živých trestních kauz. Sám naznačil, že je získává díky svým nadstandardním vazbám. „Máme je díky tomu, že jsem se dostal k odposlechům. Nechtějte ani vědět, jak,“ říká. Jejich kopie má prý „v kanceláři dobře uložené“. Šetřila už tento otevřeně přiznaný nezákonný únik ze spisů GIBS?
[ctete postid=“234391″ title=“Podezření z nezákonné akce Šlachtových celníků s armádou sílí. Šetří je GIBS“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/07/Šlachta-celník-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministryně financí Schillerová oznámila, že operativní spolupráci Celní správy s “ permalink=“http://forum24.cz/podezreni-z-nezakonne-akce-slachtovych-celniku-s-armadou-sili-setri-jej-gibs/“]234391[/ctete]
Podle kuloárových zpráv se na přípravě „odborných podkladů“ pro Soukupův pořad podílela společnost Supreme Analytics, kterou po odchodu z řad policie založili bývalí detektivové ÚOOZ Jiří Ráž, Petr Culek a Libor Pazderský. O této firmě, nabízející svoje zkušenosti z vyšetřování a analýzy dat v případech nejvážnějších forem trestné činnosti na volném trhu, už dříve psala Mladá fronta DNES (30. 6. 2016, ÚOOZ, s.r.o. Byznysmeni od policie). Jejich služby si zaplatil i Robert Šlachta už v pozici náměstka Celní správy, aby proškolili jeho podřízené.
Konflikt zájmů
Ať už podklady ze živých kauz bývalého ÚOOZ dodává Soukupovi kdokoli, v posledních několika letech je patrný jejich masivní průtok do spřízněných médií, do této doby zejména deníků Babišova vydavatelství Mafra.
Takové vazby zavánějí nebezpečným konfliktem zájmů, jelikož mohou být ve spojení s vlastnictvím televize kdykoli do budoucna zneužity k diskreditaci politické konkurence nejen Soukupova hnutí, ale i jeho potenciálních spojenců.
Tím by šéf hnutí List v jistém směru překonal i Andreje Babiše, který se formálně od svých médií odřízl, a na špinění politické i byznysové konkurence má placený novinářský aparát. Jaromír Soukup tak činí přímo a osobně.