Členové českého PEN klubu včera zveřejnili otevřený dopis adresovaný prezidentovi Miloši Zemanovi. Kritizují jej nejen za podněcování nenávisti a xenofobie, ale také za šíření odporu ke vzdělancům a zpochybňování autority institucí, mezi něž patří úřad ombudsmanky nebo OSN. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček dopis označil za další prohloubení příkopu mezi elitami a běžnými občany.

„Pane prezidente, šíříte odpor ke vzdělancům, k akademické obci, k odkazu osobností, jakou byl Ferdinand Peroutka. Zpochybňujete společenské autority, jako jsou instituce ombudsmana či orgány OSN. Vyvoláváte strach z uprchlíků, kteří sem ani nemíří, a německou ochotu pomáhat, přijímat a integrovat znevažujete,” píše se v dopise. Signatáři zdůrazňují, že problematika uprchlické krize je složitá a nikdo by neměl mít nucen bez zábran přijímat všechny etnické menšiny, odmítají však nenávist k lidem, kteří utíkají před radikálním islamismem.

Mezi podepsanými jsou například Jiří Dědeček, Ivan Klíma, Jan Stránský, Antonín Bajaja nebo Tomáš Zmeškal. Upozorňují na opakování chyb, které v dějinách vedly k válkám a vítězství totalitních režimů. „Pane prezidente, mnozí členové PEN klubu jsou v seniorském věku. Prodělali válku, padesátá léta, normalizaci, někteří prošli nacistickými i komunistickými koncentračními tábory i disentem. Víme proto, že na začátku všech neblahých zlomů našich dějin stál strach i ochota naslouchat lidem s jednoduchými, nenávistnými názory.”

Členové PEN klubu Zemana žádají, aby přestal zpochybňoval představitele univerzit, ombudsmanku Annu Šabatovou nebo OSN. „Uvítali bychom, kdybyste dbal o dobrou pověst České republiky i v zahraničí, kde vaše nebezpečně zjednodušené osobní názory způsobují zděšení a vytvářejí negativní obraz naší země. Vyzýváme vás, abyste ve své funkci udělal maximum pro zachování demokratického charakteru české společnosti,” stojí v textu.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček Svobodnému fóru k dopisu řekl: „Jde o další potvrzení faktu, že příkop mezi tzv. elitami a občany České republiky se nejen prohlubuje, ale stává se hlubokou propastí.“

Celý text otevřeného dopisu si můžete přečíst na webu PEN klubu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner