Spojme síly pro Prahu, tak se bude jmenovat společná kandidátka TOP 09 a STAN v podzimních komunálních volbách. Lídrem bude předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, dvojka bude právnička Hana Marvanová, nominovaná hnutím STAN.

„Kandidátka bude nabízet vedle politiků TOP 09 a STAN také nezávislé osobnosti, které ví, jak řešit problémy hlavního města Prahy. Chceme pro pražské voliče přinést alternativu proti současné situaci v Praze i celé České republiky,“ řekl Pospíšil.

STAN
Jeden z vizuálů kampaně TOP 09 a STAN v komunálních volbách v Praze

Mezi nimi budou předseda gremiální rady Institutu plánování a rozvoje (IPR) architekt Petr Hlaváček nebo šéf festivalu Pražské jaro Roman Bělor. O přesném pořadí kandidátů budou členové stran ještě jednat. Strany podpořil bývalý primátor Jan Kasl nebo marketingový expert Jakub Horák.

Budoucí primátor by měl podle Pospíšila být člověk se zkušenostmi s řízením velké instituce. „Byl jsem pět let ministrem spravedlnosti a takový úřad jsem řídil,“ řekl. Dodal, že zná praktické problémy obyvatel i podnikatelů v Praze. „Třetí věcí je, že čtyři roky působím v Evropském parlamentu a vnímám, jak se rozvíjejí metropole a předbíhají Prahu. Právě tyto zkušenosti bych rád využil a poskytl je pro správu Prahy,“ řekl.

Praha se podle Marvanové potýká s dopravními kolapsy a nefunguje transparentně. „V Praze chybí dostatek bytů a situace je dramatická už i pro slušně vydělávající rodiny. Chceme zároveň poskytovat veřejné bydlení,“ řekla Marvanová. Je podle ní třeba zrušit stavební uzávěry na tzv. brownfieldech. Kritizovala i současnou situaci v dopravě. Prioritou města musí být dostavba silničních okruhů. „Zároveň chceme podporovat alternativní a moderní způsoby dopravy,“ řekla. „Současné vedení se honosí tím, že nic nebude utajovat a vše bude transparentní, ale opak je pravdou,“ dodala. Utajovány jsou podle ní informace například o fungování městských firem. Strany budou chtít vytvořit celopražský registr smluv.

Strany nyní jednají s KDU-ČSL, zda se ke kandidátce připojí. Podle Pospíšila bude záležet na tom, jak rychle lidovci vyřeší kauzu poslance a starosty Prahy 7 Jana Čižinského (KDU-ČSL), který si založil své hnutí Praha sobě, s nímž chce jít do voleb. „Ze strany KDU-ČSL máme informace, že by to mělo být vyřešeno v řádu několika dní. Až se tohle dořeší, jsme připraveni se dohodnout,“ řekl Pospíšil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner