Komunisté dostali k sedmdesátému výročí Vítězného února pěkný dárek. Prezident Miloš Zeman oznámil, že jako první hlava státu od roku 1990 vystoupí na dubnovém sjezdu KSČM. Hlavní představitel stalinistického křídla Josef Skála tento krok přivítal slovy, že tím stranu legitimizuje jako součást demokratického spektra. Opravdu?
[ctete postid=“181808″ title=“Babiš si hraje s ohněm. Kývl KSČM a Okamurovi na závazné referendum“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/02/Okamura-Filip-Válková-385×230.jpg“ excerpt=“Stejným fetišem, jakým se dříve stal tlak na přijetí přímé volby prezidenta, se nyní “ permalink=“http://forum24.cz/babis-si-hraje-s-ohnem-kyvl-kscm-a-okamurovi-na-zavazne-referendum/“]181808[/ctete]
Komunistická strana po loňských sněmovních volbách zažívá skutečné žně. Ačkoli by se zdálo, že ji nejslabší volební zisk v historii 7,7 procenta přiblíží na okraj politického propadliště, jsou jako poléváni živou vodou. Těží z toho, že demokratické strany (až na lavírující ČSSD) odmítají vstoupit do vlády vedené trestně stíhaným agentem Státní bezpečnosti, a snaží se z patové situace vytěžit maximum.
KSČM pomohlo znovuzvolení Zemana
Pomohlo jim i znovuzvolení prezidenta Miloše Zemana, kterému tyto okolnosti nečiní žádný problém, jelikož se musí revanšovat své voličské základně. V první řadě utužil spojenectví s Andrejem Babišem, kterému dohazuje koaliční partnery a ponechává mu čas na sestavení vlády až do léta.
Poté, co loni v prosinci účastí na sněmu SPD Tomia Okamury „legitimizoval“ tento „fašistický“ spolek – jak jej aspoň nazývá ministr spravedlnosti Robert Pelikán –, chystá se totéž učinit s dlouhá léta nespravedlivě diskriminovanými – jak to aspoň cítí oni – Jakešovými pohrobky.
Prezidentovo rozhodnutí oznámil po schůzce na Hradě předseda KSČM Vojtěch Filip, který už nebude funkci na mimořádném volebním sjezdu konaném 21. dubna v Nymburku obhajovat. Komunisté tento průlomový krok hlavy státu ocenili.
Nejvíce místopředseda KSČM a nejvýraznější představitel tvrdého stalinistického křídla Josef Skála, který si brousí zuby na Filipovo nástupnictví. „Hlava státu dává jasně a zřetelně najevo, že nás považuje za legitimní součást demokratického spektra této země,“ přivítal Zemanovu ochotu vystoupit na sjezdu KSČM.
Legitimizace komunistů
„Je to vlastně legitimizace komunistů jako takových v české politice,“ dodává politolog Pavel Šaradín. Co víc by si soudruzi mohli k výročí 25. února 1948 přát?
Nakonec i premiér v demisi Andrej Babiš s podílem KSČM na vládnutí počítá. Rovněž poprvé v polistopadové historii, kterou odsoudil jako dobu temna. Dnes jasně říká, že preferuje menšinovou levicovou vládu hnutí ANO a ČSSD, podporovanou komunisty.
Tady je v naprostém souladu s Milošem Zemanem, který s takovým scénářem počítal už před volbami do poslanecké sněmovny. Opakovaně prohlašoval, že by sociální demokracie měla zrušit bohumínské usnesení, zapovídající její vládní spolupráci s KSČM. Označil jej za překonaný přežitek.
Z tohoto hlediska není prezidentovo dnešní uvažování překvapením. V mnoha věcech se s komunisty shodne, ať už ve zdanění církevních restitucí, zavedení obecného referenda, bobtnání sociálních výdajů, nebo ve zvyšování daní. Snad je dělí jen snaha vystoupit z NATO a stáhnout se ze zahraničních vojenských misí.
Krycí jméno Josif
Podívejme se nyní na některé názory a výroky novopečeného „demokrata“ Josefa Skály podrobněji. I když on sám je jen špičkou ledovce.
Skála začal s angažovaností pro totalitní režim velice brzy. Ve svém osobním životopise se svěřuje, jak jako student vítal sovětské okupanty v srpnu 1968, a přispíval do kolaborantských médií, útočících proti představitelům „Pražského jara“.
„Internacionální pomoc SSSR a ostatních socialistických zemí v srpnu 1968 jsem přivítal s nadšením a ulehčením. Sovětská vojska jsem uvítal 21. srpna na úsvitu na ruzyňském letišti,“ stojí v životopise. I v dalších dnech prý byl s okupačními vojsky v „trvalém přátelském styku“ a rozšiřoval jejich propagační materiály.
„Snažil jsem se pomáhat sovětským vojákům i ve zdánlivě bezvýznamných věcech jejich každodenního života u nás. Brzy po vstupu vojsk, ihned poté, co se rodičům podařilo navázat kontakt, jsem začal pracovat jako autor článků, zpráv a poznámek pro rozhlasovou stanici Vltava a týdeník Zprávy,“ vyjmenovává Skála svoje aktivity v dokumentu uloženém ve svazku, který na něj jako na „ideového spolupracovníka“ vedla Státní bezpečnost pod případným krycím jménem „Josif“.
Socialismus neselhal
Skálův následující vývoj až do dnešních dnů potvrzuje, že tehdy nešlo jen o mladickou nerozvážnost, ale o skutečně oddanou zapálenost pro ideu socialismu. Do KSČ vstoupil v osmnácti letech v roce 1970 a setrval v ní plných dvacet let. Poté plynule přešel do její nástupkyně KSČM, která se sice liší stanovami ušitými pro dnešní dobu, ale myšlenkově a personálně stále vězí v minulosti. Stále hodlá budovat socialismus, který slovy Skály „neselhal, jen nedostal potřebný čas a prostor“. Čtyřicet let nestačilo?
[ctete postid=“183949″ title=“Vrcholný populismus vlády ANO. Zvyšuje penze o 900 korun, dříve je brzdilo“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/02/Němcová-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Vláda hnutí ANO předvádí populismus, za který by se nemuseli stydět ani komunisté. “ permalink=“http://forum24.cz/vrcholny-populismus-vlady-ano-zvysuje-penze-o-900-korun-drive-je-brzdilo/“]183949[/ctete]
Skála obhajoval i skandální výroky pražské souputnice Marty Semelové. Ta mimo jiné zpochybnila, že výpověď popravené Milady Horákové byla vynucená, a okupaci Československa označila, podobně jako Skála, za internacionální pomoc. Bagatelizovala represivní funkci Státní bezpečnosti a politické vězně označila za lidi, kteří byli vězněni za běžnou kriminální činnost.
Samotný Skála nedávno prohlásil, že éra budování socialismu „byla největší emancipační a civilizační skok v našich dějinách“. Měl podle něj i šrámy na své tváři, ale ty byly z velké části „důsledkem studené války, kterou nerozpoutal on sám, ale musel se v ní bránit“.
Ano míru! Ne NATO!
Skála se účastní takových akcí, jako bylo „mírové setkání“ kryptokomunistických společenství východního střihu pod heslem Ano míru! Ne NATO! Skála na něm promluvil o nutnosti budování širokého protiválečného hnutí, jehož úkolem musí být aktivní odpor proti NATO a jím organizovaným válečným přípravám.
Demokratické spektrum tak bude přičiněním prezidenta Miloše Zemana obohaceno o skutečně svěží myšlenky. Anebo jinak. Na statusu komunistů se nezmění vůbec nic. Žádný průlomový projev na sjezdu nedemokratickou minulost ani přítomnost soudružek a soudruhů v čele s aparátčíky typu Josefa Skály nesmyje.