Andrej Babiš včera velmi ostře reagoval na prohlášení iniciativy „Vraťte nám stát!“, která položila ministrovi financí 22 nepříjemných otázek k jeho podnikání. Babiš označil signatáře otevřeného dopisu za „najaté aktivisty“ a zejména se snažil ostouzet jednoho z nich – Petra Havlíka. Zde je Havlíkova odpověď:

V pondělí 21.  března 2016 jsme jako signatáři občanské iniciativy „Vraťte nám stát!“ zaslali Andreji Babisovi otevřený dopis, v němž jsme mu položili celkem 22 otázek. Odpovědí na otázky jsme se nedočkali. Místo nich přišel očekávaný útok v osobní rovině. Prý jsme někým najatí.

To není nic nového, tento argument používala i předlistopadová Státní bezpečnost. Dále pan Babiš připomíná, že jsem byl jedním z prvních členů ODS. Ano, to je pravda, stejně jako je pravda, že jsem se s ODS rozešel v roce 1993. O několik let dříve než se pan Babiš stal důvěrným přítelem mimo jiné i tehdejšího místopředsedy ODS Ivana Langera. Byl dokonce hostem na jeho svatbě.

Pan Babiš uvedl ještě jednu nehoráznost: Prý jsem mu nabídl, že budu za nějakou sumu řídit hnutí ANO. O mém sekání s panem Babišem v roce 2011 píšu ve svém blogu z 4.2.2015 pod názvem AB model 2011 a AB model 2015 (www.petrhavlik.blog.idnes.cz). Pana Babiše jsem viděl třikrát a naposledy na podzim 2011. Odmítl jsem jeho nabídku spolupráce, s tím, že nemá tolik peněz, aby si mě koupil, i kdyby mi nabízel třeba 200 tisíc měsíčně.

Celý košatý příběh Andreje Babise najdete v jedné z kapitol Mapování (www.mapování.cz). Pan Babiš se drží zásad, že papír snese všechno, že slibem nezarmoutíš a také staré lupičske taktiky – koho si nechytí, toho si koupí.

Včera reagoval jen na jeden údaj z našich otázek, když tvrdil, že jej kampaň v roce 2013 nestála 650 mil., ale jen 119 milionů. Asi už zapomněl, že tu svou mega kampaň rozjel už v roce 2011 a taky na to, že se stomilionovými výdaji pochlubil svým blízkým lidem. Těch několik set milionů je součtem ceníkových cen za použité nosiče v kampani. Ale možné je, že například společnost Bigboard mohla Babišovi poskytnout nemalou slevu. Člověk pak lépe chápe, proč je společnost ČEZ a její minulost mimo protikorupční zájem statečného bojovníka a spasitele.

Pan Babiš má jednoho skutečně vážného nepřítele – jmenuje se Andrej Babiš. Nemá kapacitu si sám pamatovat všechny své lži.

Petr Havlík