Většinou se lidé vyhýbají tomu, aby je někdo považoval za zločince. Výjimky se ale objevují. O jedné referoval web worldnewsdailyreport.com. Jeden starý muž v Argentině si totiž vzpomněl, že je Adolf Hitler. Uvedl to v rozhovoru pro ultrakonzervativní deník El Patriota a vysvětluje, že je německý přistěhovalec a přišel do země v roce 1945 s pasem na jméno Herman Guntherberg. Pas vyrobilo údajně gestapo. Promluvil až nyní, protože izraelské tajné služby se loni oficiálně vzdaly pronásledování bývalých nacistických válečných zločinců.
Věk by na to měl, je mu údajně 128 let, a jak se zdá, je docela čilý a upovídaný. „Byl jsem obviňován z mnoha zločinů, kterých jsem se nikdy nedopustil. Kvůli tomu jsem musel strávit více než polovinu života skrýváním se před Židy, takže svůj trest jsem už dostal.“
Stařík teď chystá biografii, aby napravil svůj veřejný obraz. „Byl jsem označen za špatného člověka jen proto, že jsme prohráli válku. Když si lidé přečtou ten příběh z mého pohledu, změní to způsob, jak jsem vnímán.“ Jeho kniha bude napsána pod jménem Adolf Hitler a měla by být k dispozici v září.
Jistá potíž je v tom, že mu tuto identitu upírá i jeho pětapadesátiletá manželka Angela Martinezová. Ta tvrdí, že její muž není Hitler, ale jen trpí demencí. O Hitlerovi prý nikdy nemluvil a začal s tím asi před dvěma lety, kdy se u něj objevily známky Alzheimerovy nemoci.
„Někdy zapomínal, kdo jsem a kde je. Vypadal, jako by byl v transu a začal mluvit o Židech a démonech. Pak se zase vrátil k normálu.“ Podle ní byl její muž možná kdysi nacista a může za svou minulost pociťovat vinu, ale sama si myslí, že rozhodně Hitlerem není.
Od konce války už je to 73 let, takže lidí, kteří ji zažili v dospělém věku, už moc není. Pokud se dnes mluví třeba o stíhání bývalých dozorců z koncentračních táborů, jsou to už lidé přes devadesátku a není naděje, že by se jich povedlo ještě mnoho najít a usvědčit.
Představa, že Hitler mohl z Berlína uprchnout, lákala mnoho badatelů i tvůrců. Jeho tělo totiž nebylo nikdy ukázáno veřejnosti. Hitlerovy ostatky po jeho sebevraždě objevila Rudá armáda. Že se jedná o Hitlera, potvrdilo svědectví jeho zubaře. Hitlerova čelist, uchovávaná v Moskvě, je také jediná část těla, která se zachovala. Ostatky Hitlera a dalších osob byly v roce 1946 pohřbeny v Magdeburgu a nakonec v roce 1970 úplně spáleny a hozeny do řeky. Zmatky kolem Hitlerovy smrti živil také Stalin, který buď zprávám svých lidí nevěřil, nebo se mu hodila pověst, že za jeho skrýváním stojí bývalí spojenci.
Živý Hitler by v každém případě zkomplikoval další vydávání jeho spisu Mein Kampf. Sedmdesát let po smrti autora jsou totiž autorská práva volná a knihu lze vydávat. Je ale pravděpodobné, že se nakladatelé nemají čeho obávat.