Andrej Babiš je druhým nejbohatším Čechem. Pravda, na prvního Petra Kellnera nedosahuje ani zdaleka, ale na druhé pozici se konstantně drží už nějakou dobu. V posledních letech se Babišovo jméno skloňuje spíše v souvislosti s jeho politickou a od roku 2013 také mediální mocí, je však zajímavé podívat se i na to, co všechno by si mohl za svůj majetek, jež časopis Forbes odhaduje na 70 miliard korun, pořídit. Podívejme se na to optikou řadového občana:

– Mohl by každému člověku na světě věnovat 9 Kč a pořád by mu zbylo zhruba 7 miliard korun, tedy téměř 500krát víc, než je celoživotní plat průměrného českého občana.

– Mohl by si pořídit celkem cca 14 000 pražských bytů průměrné velikosti.

– Má vyšší majetek, než je roční HDP Bhútánu, nebo třikrát vyšší než roční HDP San Marina.

– Mohl by si koupit kolem 7 milionů notebooků či mobilních telefonů, což zhruba 10krát víc, než ročně prodá největší český e-shop Alza.

– Pořídit by si mohl také více než sto padesát tisíc nových octavií se špičkovou výbavou.

– Konec konců kdyby chtěl, mohl by si rovnou koupit i samotnou firmu Škoda Auto, a to dokonce dvakrát a pořád by mu zbylo dost peněz na 10 tisíc cest kolem světa.

– Také by si mohl pořídit 3,5krát  značku Pilsner Urquell či 14krát značku Kofola (podle odhadů hodnoty firem z roku 2015).

– Mohl by téměř každému zaměstnanci Agrofertu koupit slavné Porsche Carrera 911.

– Jeho majetek je o něco vyšší, než byly tržby nejvýdělečnějšího filmu všech dob (Avatar).

– Mohl by si na příštích 20 let najmout 10 tisíc marketingových specialistů pro svou kampaň.

– Vilu belgického krále Leopolda II., která je jednou z nejcennějších nemovitostí světa a má například 19 ložnic, bowlingovou dráhu nebo kinosál, by si mohl koupit 6krát, případně by si mohl celkem 28krát pořídit slavné sídlo Michaela Jacksona Neverland.

– Mohl by téměř rok platit celé České republice neomezený paušál u některého z našich operátorů.

– Mohl by na měsíc zaměstnat a průměrným platem zaplatit čtvrtinu republiky.

– Má peníze na to, aby si pořídil zhruba 230 milionu litrů becherovky.

– Když jsme u toho alkoholu, Babiš by si mohl také „pořídit“ Miloše Zemana na více než 1500 pětiletých volebních období.

– A na závěr, podle podobné analogie jako v předchozím případě, by si mohl zaplatit – a to je, uznejte, bomba – na téměř 6 tisíc let služby Jiřího Ovčáčka. Neberte to!

Abychom byli fér, Babiš svůj majetek samozřejmě nemá k dispozici ve finančních prostředcích, takže by si reálně žádné z těchto věcí ze dne na den pořídit nemohl. Nicméně celkový jeho majetek se vším všudy převedený do peněžní hodnoty by mu všechno toto umožnil. Abychom mu nekřivdili, není to případ zdaleka pouze Andreje Babiše; kupříkladu u zmiňovaného Petra Kellnera bychom museli všechny počty vynásobit ještě zhruba třiapůlkrát. I tak je ale zajímavé připomenout si, jak propastné materiální rozdíly mezi lidmi kapitalistický systém tvoří, když Andrej Babiš má majetek, na nějž by průměrný český občan musel pracovat více než 200 tisíc let!

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jaroslav Thraumb
Jaroslav Thraumb
Další články autora