Značka s nápisem STOP žvástům, stejně jako další „dopravní značky“ s hesly jako STOP tuposti, STOP hulvátství a podobně, se objevila 5. dubna v rukou občanů, kteří přišli vyjádřit svůj protest při návštěvě Miloše Zemana ve středočeské obci Úholičky. Není ale asi žádným překvapením, že prezidentské žvásty poté nejenže neustaly, ale naopak se začaly vršit přímo kolem zmíněné akce.

Pana prezidenta to očividně rozlítilo. On se na svých cestách, které vůbec a ani náhodou nejsou kampaní za znovuzvolení, přece chce hřát v obdivu svých příznivců, užívat si jejich potlesku za urážlivé a přisprostlé řeči, které nazývá bonmoty, a fotit se s malými děvčátky (doufejme jen, že mu je nenastrčili nějací hackeři). Na nespokojené občany není zvědav, důvod jejich nespokojenosti s výkonem funkce hlavy státu ho nezajímá. Jediné, co ho zajímá, je vyrukovat proti nim s nějakými pomluvami a nesmysly.

Ani tentokrát tomu nebylo jinak. A pan prezident v pozdějším projevu národu sdělil: „Mimochodem, když jsem mluvil o těch Úholičkách, bylo to docela příjemné zpestření, protože se tam dostavilo několik lidí nesouhlasících s českým prezidentem vedených panem van Gemundem, který je holandský státní příslušník. … Pouze bych si příště přál, aby protesty proti českému prezidentovi organizoval Čech.“

Známý aktivista Otakar van Gemund, který ovšem organizátorem zmíněné akce nebyl, k tomu poznamenal: „Jen bych si dovolil malou poznámku, a sice, že pokud už se bude zkoumat moje národnost a mé češství, tak by také stálo za zmínku, že tu žiji skoro 28 let, že mám českou mámu, českou ženu, české děti a že jsem spojil svůj osud s touto zemí a že si přeji, aby zůstala demokratická a evropská, jako jsem já demokrat a Evropan, a že si přeji, aby lidé tady žili spolu ve svobodě a bez nenávisti.“

Prezidentovo prohlášení se objevilo na oficiální stránce Hradu a vcelku logicky vzbudilo nelibost jak skutečných organizátorů, tak přítomných demonstrantů z Úholiček i odjinud a samozřejmě i Otakara van Gemunda. Třeba už jen proto, že slušný člověk si jen nerad nechává připisovat zásluhy jiných. Pan David Pytlík, jeden z účastníků protestu, se proto otevřeným dopisem obrátil na prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka a Jaroslava Hlinovského, vedoucího Sekretariátu prezidenta republiky, s žádostí o uvedení věci na pravou míru. Mimo jiné věcně vysvětlil: Protest v Úholičkách neorganizoval pan van Gemund, ale občanský aktivista a zároveň i občan Úholiček a český státní příslušník, pan Miroslav Vodrážka.

Celé znění této poněkud bizarní korespondence, která se pak mezi ním a Jiřím Ovčáčkem rozvinula, si můžete přečíst zde.

Nenechte se ale prosím zmást faktem, že neuvěřitelné reakce Jiřího Ovčáčka z toho dělají cosi podobného spíš nové hře Divadla Járy Cimrmana než oficiální korespondenci prezidentova mluvčího. Autorem skutečně je pravý ředitel Tiskového odboru a tiskový mluvčí prezidenta republiky, jak se podepsal, nikoli jeho zábavný twitterový fake.

Na vyjádření pana prezidenta (ačkoli bylo panu Ovčáčkovi právě vysvětleno, že se jeho zaměstnavatel opět dopustil nepravdy) prý není třeba změnit ani slovo. Pan Pytlík tedy trpělivě zopakoval své argumenty, znovu uvedl všechna fakta ohledně skutečných organizátorů a vyjádřil podivení nad tím, že ani ve světle těchto skutečností není třeba nic měnit. Ovčáček, profesionál na svém místě, ovšem trval na svém a nádavkem objasnil, že pan van Gemund měl „lesk v oku“ (podle toho se zřejmě neomylně pozná organizátor), měl vlajku a byl „obložen“ fotografy (když už, tak to slovo správně zní „obležen“, pane mluvčí a řediteli Tiskového odboru).

Otakar van Gemund k tomu uvedl: „I když nemám ve zvyku reagovat na každý bezobsažný žvást z Hradu, dovoluji si k tomu jen dodat, že i já jako Holanďan mám zde ústavou a zákonem garantované právo svobodného projevu. Tento protest jsem neorganizoval, ale kdo ho zorganizoval, je zcela irelevantní. Každý má právo vyjádřit svůj názor, každý v této (zatím) demokratické zemi má svobodu projevu a ta zahrnuje i právo organizovat protesty nebo se jich účastnit. Ať si pánové Zeman a Ovčáček taky někdy přečtou ústavu, než aby se neustále rochnili v lžích. Zeman a Ovčáček jsou ztělesněním autoritářského vlivu Putina, zdejší stále se projevující komunistické mentality a novodobého trendu světového populismu, nacionalismu a xenofobie, a jelikož jsem demokrat, tak proti tomu budu bojovat všemi ústavními prostředky.“

A závěr obsáhlého dopisování občana s Hradem? Zemanova očividná a nesporně vyvrácená lež (kolikátá už?) je na hradním webu stále zveřejněná a s největší pravděpodobností tam také zůstane. Co že to máme na té standartě nad hlavou hlavy státu? Jo aha, Pravda vítězí!

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner