Mám pro Vás zásadní novinku! Letní čas, kterým máme šetřit energii, žádnou energii nešetří! Prokázali to vědci z Karlovy Univerzity ve studii, pomocí níž se vyčíslilo, že úspora je rovná jen jedné minutě práce Čecha ročně.

Informaci o studii mi sdělila sama autorka Zuzana Havránková, která by jako matka tří dětí také velice uvítala zrušení tohoto nesmyslu. Střídání času totiž je nesmysl. Vědecky podložených analýz o škodlivosti je skutečně mnoho, ať už se jedná o negativní vliv na zdraví (své ví hlavně kardiaci a lidé pracující na směny), dopravu či hospodářská zvířata. Navíc je teď už definitivně a nezpochybnitelně potvrzeno, že z něho žádná úspora neplyne. Co tedy brání zrušení?

Ministryně Marksová by se měla naučit číst. Přibližně dva týdny zpátky česká vláda hlasovala o tom, jestli budeme následujících 5 let měnit čas nebo ne. Návrh přes velký odpor lidovců prošel. Předložilo ho MPSV, protože podle ministryně Marksové to bylo nutné kvůli příkazu z Bruselu: „Na návrh ministerstva práce a sociálních věcí by vláda měla schválit nařízení, které požaduje směrnice Evropské unie. „Prodlužuje to, jak máme zorganizovaný letní čas. Takže spíš se jedná o takové automatické předložení, které to vlastně zaručuje nebo oficiálně zavádí na další časové období,“ vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).“ (zdroj: český rozhlas). Mám pro paní Marksovou ale překvapivou informaci, ona směrnice nic takového NEPOŽADUJE! Měla byste více a lépe číst odkazy na webu vlastního ministerstva. Ona směrnice pouze členské státy prosí, aby všechny měnily čas ve stejnou dobu. Jestli měnit nebo neměnit, už je zcela a jen v kompetenci národních států!

Přesto věřím, že tato neděle je už poslední. Právě proto, že je zrušení této archaické praxe v kompetenci národních států, je nutné, aby se státy domluvily a ideálně zrušily vše spolu a najednou. V naší iniciativě For only one time (Za jeden čas) už máme podporu z 22 zemí, proto s ostatními europoslanci věříme, že už se brzy podaří dosáhnout vytyčeného cíle a tato neděle by mohla být už tou poslední. Je ale potřeba dále pokračovat v tlaku na Komisi, kterému můžete pomoci i Vy, např. podepsáním petice požadující zrušení letního času.

Naše iniciativa striktně nepožaduje zrušení letního času, jde nám o to zrušit nesmyslné střídání, které není nic jiného než vědecky potvrzená pitomost.

Tomáš Zdechovský je europoslanec za KDU-ČSL

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner