Monika Absolonová vytvoří titulní roli v novém nastudování amerického muzikálu Funny Girl, jehož premiéru uvede 24. února divadlo Studio Dva v Praze. Po jejím boku se poprvé na této scéně objeví Roman Zach v roli Nicka Arnsteina, osudové lásky této jedné z největších hereckých hvězd 30. let. Režisérem inscenace, v níž se dále objev Ladislav Frej, Lenka Termerová, Jana Stryková, Jana Krausová, Michal Slaný či Kristýna Fuitová Nováková, je Ondřej Sokol.

Desítky kostýmů pro hlavní hrdiny, sboristy a tanečníky pochází z dílny kostýmní výtvarnice Kateřiny Štefkové. Přímo pro titulní roli je určeno jedenáct převleků. Hudebního nastudování se ujal Kryštof Marek, který řídí šestnáctičlenný orchestr.

V New Yorku se muzikál v hlavní roli s Barbrou Streisandovou stal po uvedení v roce 1964 hitem, měl 1348 repríz. V roce 1968 následovalo filmové zpracování, kde Barbru doplnil Omar Sharif. Streisandová za ztvárnění skutečného příběhu americké herečky působící v období před a po první světové válce získala Oscara.

V Česku se tento muzikál poprvé objevil v roce 1990 v Hudebním divadle Karlín, kde titulní roli alternovaly Zora Jandová a Jaroslava Kretschmerová. Následovalo nastudování Městských divadel pražských, kde Jandovou střídala Veronika Gajerová. Po premiéře v Plzni pak Funny Girl uvedli v pražském Divadle na Fidlovačce s Terezou Bebarovou. Následovaly premiéry v Ústí nad Labem, v Městském divadle v Brně a v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

V Ústí i v Ostravě se v titulní roli objevila i Monika Absolonová. Chystaná inscenace je pro ni už třetím setkáním s rolí populární divy, která bavila tisíce lidí, ale v soukromí se jí příliš nedařilo. Nalezla spoustu paralel týkajících se jejího života.

„Ani mě na začátku nikdo nechtěl a věřila jsem, že se to nějak zlomí. V roce 1993, kdy jsem vydala první desku s Michalem Davidem, jsem nedoufala, že bych někdy mohla hrát divadlo. Zlom nastal poté, co jsem před 15 lety ztvárnila Kleopatru,“ řekla Absolonová ČTK. Samotný příběh ji oslovuje, prožila vlastně většinu toho, co prožila Funny.

Režisér Sokol ji na této scéně poznal už při spolupráci na muzikálu Evita. „Mimo pěveckého talentu má Monika mimořádný herecký talent. A Funny Girl na těchto schopnostech hlavní představitelky stojí. Na rozdíl od Anglie či USA je u nás těchto všestranně nadaných herců málo,“ poznamenal.

Sokol hraje, překládá i režíruje podstatně tvrdší dramatické texty na své mateřské scéně v Činoherním klubu, muzikály vyhledává právě kvůli rozdílu, „jiná disciplína“ ho baví. „S ironickou optikou se na předlohy dívám vždycky. U muzikálů naopak pracuji na tom, aby dostaly hlubší rozměr, než obvykle mají,“ řekl ČTK.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner