Twitterový účet Skupina Šuman publikovala klíčový důkaz o tom, že Babiš stál za projektem Čapí hnízdo, když tato farma žádala o evropskou dotaci ve výši 50 milionů korun. Babiš by na ni jako miliardář nárok neměl. Podvod je nyní doložen korespondencí bankovních úředníků.
„V redakční poště přistál výpis z banky. Andreji Babiši, my za to nemůžeme. To se jen sypou kostlivci z tvejch skříní. #čapí,“ vzkázala z twitterového čtu Skupina Šuman, která dlouhodobě zveřejňuje informaci o šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi. A tentokrát se ven dostávají informace o tom, že banka HSBC znala a zná pravdu o kauze Čapí hnízdo i o tom, kdo ve skutečnosti Farmu Čapí hnízdo vlastnil i inicioval.
Věc ale banka zamlčovala ‒ zasilatel dokonce tvrdí, že se porušovaly interní předpisy i zákony. HSBC nejenže znala skutečného vlastníka Farmy Čapí hnízdo, ale protože Agrofert je jejím významným klientem, vyšla mu vstříc.
„Farma Čapí hnízdo je pro Andreje Babiše, akcionáře Agrofertu, hlavním projektem. Je to jeho klíčový projekt a něco, co pro něj má opravdu zásadní důležitost. Momentálně je HSBC jedinou bankou, která projekt financuje,“ uváděl ředitel divize firemního bankovnictví české pobočky HSBC Andrew Blach.
Jeho předchůdce Marek Gestinger zaslal svým kolegům návrh na poskytnutí 20 milionů dolarů důležitému a důvěryhodnému klientovi ‒ Agrofertu. Ve stejném dokumentu se ale o Čapím hnízdě mluví jako o „centru pro školení a výzkum společnosti Agrofert“. To poněkud neodpovídá tvrzením, že Čapí hnízdo je soukromá akce příslušníků Babišovy rodiny.
[ctete]159220[/ctete]
V dokumentech dále najdeme například informaci o tom, že „Farma Čapí hnízdo je vlastněná přímo Andrejem Babišem.“ Ač Babiš rád říká, že Čapí hnízdo je postaveno pro lidi, v dokumentu z banky se mj. píše, že „společnost nebude závislá na turismu“.
Co z toho plyne ve zkratce: Banka považovala Andreje Babiše za faktického vlastníka Farmy Čapí hnízdo a tuto farmu pak za součást holdingu Agrofert. Babiš tuto skutečnost však zamlčel a zakryl ji při podání žádosti o dotaci z evropských fondů na pomoc malým a středním firmám, na kterou by neměl při uvedení pravdivých skutečností nárok. Projekt zároveň neměl primárně sloužit veřejnosti, takže i v tomto bodě byla žádost o dotaci nepravdivá. Jakožto konferenční centrum Agrofertu by Farma Čapí hnízdo rovněž neodpovídala podmínkám pro přidělení dotace.
Nejpravděpodobnější vysvětlení je, že si Babiš nechal od Evropské unie přispět na svou vlastní luxusní chatu. A také na svůj trůnní sál. To už ale není podstatné, protože fakta mluví jasně a v každém případě ukazují na jasný dotační podvod.