Hodiny u televize, naštvané tweetování v pyžamu, slovní útoky a dvanáct dietních kol denně. Tak vypadá zákulisní vládnutí prezidenta Donalda Trumpa, nejmocnějšího muže Spojených států. Šéf Bílého domu má ovšem i příjemnější tvář.
„Objednávka z McDonalda činila dva Big Macy, dvakrát filet-o-fish a čokoládový koktejl. Na palubě letadla jsme měli hlavně KFC, pizzu a dietní kolu. Regály byly plné brambůrků
a sušenek.“ Tento úryvek je z nové knihy Nechte Trumpa být Trumpem (anglicky Let Trump be Trump), odhalující zákulisí neuvěřitelné předvolební kampaně, jež dostala miliardáře Donalda Trumpa do Bílého domu.
Knihu napsal bývalý šéf Trumpovy kampaně Corey Lewandowski. Spoluautorem je David Bossie, taktéž exporadce Donalda Trumpa. Autoři během kampaně podporovali svého šéfa na každém kroku, ale v zákulisí to asi viděli trochu jinak. „Každý, kdo dělá pro Trumpa, uvidí dříve nebo později stránku jeho osobnosti, jež ho donutí se zeptat: ‚Proč pro něj vlastně pracuju?'“ píší v nové knize.
Strach jim naháněl Trumpův temperament. „Jeho hněv není mířený osobně, ale je těžké si to tak nebrat,“ popisují. Lewandowski přesto vykresluje Trumpa převážně v pozitivním světle, třebaže se k němu budoucí prezident choval tvrdě. Vzpomíná, jak byl jednou nemocný a usnul v letadle. Trump ho vzbudil se slovy: „Corey, jestli na to nemáš, najdeme si někoho, kdo to zvládne.“
Jiný příběh popisuje, jak Trumpův tým zanechal poradce Sama Nunberga v McDonaldu, protože jeho speciální objednávka trvala příliš dlouho. „Nechte ho tady. Jdeme,“ prohlásil lakonicky prezidentský kandidát. A tak se i stalo a celý tým, kromě Nunberga, který dále čekal na svůj speciální burger, se spakoval a odjel.
Životní profík
Pořádně to schytal i tehdejší šéf Trumpovy kampaně Paul Manafort. Ten jednou prohlásil, že by Donald neměl chodit do nedělních televizních pořadů a že by jej měl v televizi zastupovat právě Manafort. To neměl dělat. Trump se to od Lewandowskiho dozvěděl na palubě helikoptéry a byl tak naštvaný, že nařídil pilotovi klesnout do výšky s mobilním signálem, aby mohl zavolat Manafortovi. „Ty jsi o mě říkal, že nemám chodit do televize? Já půjdu do televize, kdy se mi k..va zachce a ty už o mě neřekneš ani slovo! Ty jsi politický profík? Něco ti řeknu. Já jsem životní profík. Už mám něco za sebou a znám typy lidí jako jsi ty!“ seřval Manaforta.
Corey Lewandowski, jenž měl s Manafortem osobní spory, nazval Trumpovu palbu jedním z nejlepších stěrů v historii. Brzy poté mu volal Trumpův zeť Jared Kushner s tím, že není týmový hráč, a Manaforta předhodil vlkům. Lewandowski se krátce na to musel z Trumpova poroučet – Manafort ho nechal vyrazit.
Twitterová palba v pyžámku
Ano, kampaň byla bouřlivá. Nedávný článek listu New York Times, založený na rozhovorech desítek poradců a zaměstnanců Bílého domu také naznačuje, jaký je Donald Trump v soukromí jako vládce Spojených států.
„Kolem půl šesté ráno pouští televizi v hlavní ložnici Bílého domu. Ladí CNN nebo Fox a přátelé (ranní pořad konzervativní stanice Fox News) především pro útěchu a nápady do nového dne,“ píše New York Times. Poté se rozzuřený či plný energie, chopí svého iphonu a vyráží na Twitter. „Někdy tweetuje přímo v posteli, někdy z vedlejšího pokojíku. Jindy vyráží přímo do Smluvní místnosti Bílého domu, a to občas ještě v pyžamu. Tam vyřizuje své první pracovní telefonáty,“ popisuje list svědectví zaměstnanců Bílého domu.
U televize prý tráví hromadu času, podle kolegů čtyři až osm hodin denně. Nejspíš nikoho nepřekvapí, že to popírá. „Na televizi se moc nedívám. Vím, že to o mě říkají lidé, kteří mě neznají, falešní reportéři s falešnými zdroji. Ale já na to nemám moc čas hlavně proto, že čtu hodně dokumentů,“ bránil se Trump během nedávné cesty na Filipíny. Podle kolegů je ale televizí téměř posedlý. Pokud se mu americké zpravodajské kanály delší dobu nevěnují, začíná být nervózní. A ovladač? Na ten smí v Bílém domě sahat jedině Trump.
Nový pořádek
Americký prezident razí bezesporu odlišný styl než jeho předchůdce Barack Obama. Bílý dům takového pána asi nepamatuje. „Trump redefinuje, co to znamená být americký prezident. Svůj úřad vnímá jako poklad, který musí hájit, a Twitter je jeho Excalibur. Pořád přemítá o loňské kampani a myslí, že vyšetřování ruského zasahování do amerických voleb je spiknutí za účelem jeho dehonestace. Na stěnách Bílého domu nechal rozvěsit mapy se zvýrazněnými státy, kde Trump porazil Hillary Clintonovou,“ uvádí Times v analýze založené na svědectví Trumpových spolupracovníků.
„Je přesvědčený, že liberální levice a média ho chtějí potopit. Snaží se proti nim bojovat, ale je rozdíl mezi vedením kampaně a vedením země. Musí najít rovnováhu mezi agresí a vládou,“ říká o Trumpovi senátor Lindsey Graham.
Kolegové se bojovného prezidenta snaží mírnit, ale někdy na to prostě nestačí – Trump svá nejútočnější tvrzení zveřejňuje právě na Twitteru, a to mu poradci nemohou zakázat, jakkoli se jim jeho tirády nelíbí. Trumpův styl práce se snaží změnit zejména ředitel kanceláře Bílého domu John Kelly, čtyřhvězdičkový generál, který v roce 2003 velel vojákům v Iráku.
Kelly drží Trumpa zkrátka. Ranní program mu zahušťuje, aby prezident neměl čas na tweetování. Trump schůzuje hlavně se svým zeťem Kushnerem, dcerou Ivankou či národním bezpečnostním poradcem H. R. McMasterem. Většinu schůzek prý podkresluje televize. Trump čile diskutuje o tom, co zrovna běží, a to i zaměstnanci Bílého domu, když mu nosí jídlo či jednu ze dvanácti dietních kol, jež prý za den vypije.
Hodný Trump
Ve svém volném čase se prezident věnuje golfu, víkendy tráví ve svém resortu na Floridě. Taky zve do Bílého domu hosty na večeře. „Můžu pozvat kohokoli a oni vždycky přijdou,“ pochlubil se kamarádovi. Jeho oblíbeným jídlem je dobře propečený steak. Nepohrdne ani kusem dortu. Své návštěvy často bere na prohlídku Bílého domu, údajně se vždy chlubí koupelnami – jednu z nich si nechal dokonce zrenovovat.
Trump má ovšem i jemnější tvář, jež se projevuje, když tráví čas s rodinou. Soukromí svého jedenáctiletého syna Barrona a chotě Melanie si pečlivě střeží. Své pozitivnější emoce ale nedává na veřejnosti příliš najevo, podle jeho přátel je to kvůli tomu, aby nenarušil v očích fanoušků svou bojovnickou auru.
Podle svého okolí umí být i citlivý. Nedávno se například procítěně rozhovořil o boji svého bratra s alkoholem. Poté se podle jednoho senátora darebácky rozhlédl po místnosti a zeptal se přítomných: „Copak nejste rádi, že já vůbec nepiju?“ I takový je prezident Trump.