Místopředseda Europarlamentu Pavel Telička si „dovolil“ nesouhlasit se svým stranickým šéfem a nyní vidí výsledek. Z experta na evropskou politiku hnutí ANO se stal nepotřebný muž a Babiš teď raději naslouchá jeho kolegyním Charanzové a Dlabajové. Kritizovat vůdce se zkrátka nevyplácí.

Poradní hlas Teličky měl vždycky u Babiše velké renomé. Nyní se však exministr financí rozhodl, že svého kritika už tolik vnímat nebude. Dita Charanzová a Martina Dlabajová jsou nyní lepšími spolupracovníky. „Bojují za české zájmy a jsou z našich europoslanců nejlepší,“ odůvodnil Babiš svou změnu názoru pro Hospodářské noviny.

Přitom obě přivedl k Babišovi právě Telička. Třeba Charanzovou znal europoslanec z českého velvyslanectví při EU. Nová hvězda Babišova hnutí své rozhodnutí o politickém angažmá vysvětluje jasně. „ANO mne zaujalo jako alternativa k tradičním, poněkud zkostnatělým politickým stranám,“ chválí Charanzová. Její vztah k ANO jí nyní přináší ovoce.

Zvláštní je, že společně s Dlabajovou, zastávají téměř identické názory jako Telička. Prosazují setrvání České republiky v Evropské unii, souhlasí se sankcemi proti Rusku nebo podporují pomoc uprchlíkům. Na rozdíl od známého europoslance ovšem nemají vlastní názor, kterým by se mohly dostat do sporu s Andrejem Babišem.

Telička se poslední dobou dostal se svým šéfem často do rozepře. Kritizoval například nahrávky, na kterých Babiš úkoloval redaktora Mladé fronty DNES a objednával si u něj dehonestující články na ministra vnitra Chovance. Nejen v souvislosti s tím se dokonce Telička vzdal postu mluvčího ANO pro zahraniční politiku a skončil i jako předseda zahraničněpolitické komise Babišova hnutí.

Přestože Telička často kritizoval, že jeho šéf neposlouchá své europoslance, nová oblíbenkyně s ním nesouhlasí a tvrdí, že problém v komunikaci není. „Já mu řeknu své názory, on si je vyhodnotí. Pokud mohu soudit, tak je respektuje. Nesetkala jsem se s tím, že by mi nutil jiný pohled či diktoval, jak mám v Evropském parlamentu postupovat,“ říká Charanzová pro HN. „Babiš má své vlastní názory a ty se nemusí přesně shodovat s těmi mými. Na druhou stranu ale vždy, když jednáme o zahraniční politice, vedeme rozhovor konstruktivně a snažíme se naslouchat tomu druhému,“ dodává poslušně Dlabajová.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora