Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zvažuje, že na olympijských hrách v nadcházejícím roce zakáže hrát ruskou hymnu. Důvodem je systematický doping v ruském sportu. Informaci uvedl deník The New York Times. V Rusku už zaznívají hlasy, že by nejrozlehlejší země světa měla hry bojkotovat.

Rusko dlouhodobě čelí skandálu kvůli prokazatelnému krytí dopingu v tamním sportu. MOV na zasedání výkonného výboru, které se uskuteční od 5. do 7. prosince, rozhodne, zda a v jakém rozsahu budou ruští sportovci příští rok na olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu startovat. Podobné rozhodnutí bylo ve hře už minulý rok před olympiádou v brazilském Riu. Tehdy MOV nechal rozhodnutí na jednotlivých sportovních federacích. Her se nakonec nesměli zúčastnit „pouze“ ruští atleti.

Podle amerického deníku The New York Times MOV zvažuje poněkud zvláštní rozhodnutí. Rusové by se podle listu her mohli zúčastnit v omezené míře. Nesměli by na zahajovací ceremoniál a na sportovištích by nezaznívala ruská hymna.

„Neexistuje žádné vyjednávání. Tohle je snaha o ponížení Ruska,“ řekl agentuře R-Sport poslanec státní dumy Michail Děgťarjov. Senátor Alexej Puškov vyzval k bojkotu největšího sportovního svátku. Ruský ministr sportu Pavel Kolobkov na druhou stranu prohlásil, že nejde o oficiální informace.

Nedávno byli potrestáni doživotním zákazem účasti na hrách v jakékoliv roli běžci na lyžích Alexandr Legkov a Jevgenij Bělov. Důvodem je jejich dopingový nález na předcházejících olympijských hrách v roce 2014, které se odehrály v ruském Soči.

Na nekalé prakticky Rusů upozorňují dlouhodobě biatlonisté včetně české hvězdy Gabriely Koukalové a suveréna posledních let Francouze Martina Fourcada.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner