Velký vůdce svého (doslova) hnutí Tomio Okamura nejdřív vyjádřil soustrast rodinám padlých vojáků, aby se vzápětí rozjel a sdělil nám, že tam neměli co dělat. A další skvělé myšlenky.

Na svém Facebooku Okamura píše: „Naše hnutí SPD – na rozdíl od ostatních stran – nepodpořilo ve Sněmovně záměr zahraničních misí. Nesouhlasíme se způsobem, jak byla a je vedena kampaň v Afghánistánu. Má zcela špatný strategický cíl. Chce z Afghánistánu vytvořit protektorát NATO a především USA. Tento záměr odmítá velká část Afgánců, kteří jsou tradičně odmítaví k cizímu vměšování. Válka trvá již sedmnáct let a není vidět konce války. Jsme přesvědčeni, že Afghánistán je třeba nechat Afgáncům a nenutit jim politické, ani jiné pro ně cizí modely života. Ať ve své zemi žijí, jak chtějí, a za své peníze. Terorizmus nám dnes hrozí především díky imigrační a multikulturní politice EU. Naše vojáky budeme potřebovat doma.“

Okamura o historii mnoho neví, jak už prokázal mnohokrát. Tohle ale není zas tak vzdálená historie. Boje začaly po sovětské invazi v roce 1979 a stály životy 1,5 milionu lidí. V 90.letech přišlo v konfliktech v Afghánistánu o život asi 400 tisíc lidí. Radikální islámské hnutí Tálibán bylo svrženo v roce 2001 po intervenci Američanů a spojenců.

Za vlády Tálibánu se konaly veřejné popravy, bičovalo se, kamenovalo, usekávaly se končetiny, byla zakázána hudba, televize a sport, ženy musely být na veřejnosti úplně zahalené, nesměly chodit samy a pracovat. Když režim padl, muži si konečně mohli ostříhat příšerně dlouhé vousy, které Tálibán přikázal a hrát zase fotbal, který Tálibán zakázal. Jak se ukázalo, lezli ti vládci na nervy samotným Afgháncům. Nešlo o žádné „vnucené“ cizí modely života.

To všechno je ale Okamurovi jedno. Jemu jde ve skutečnosti o to zničit demokratický západní způsob života a ve svém tažení použije jakýkoli nesmysl.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora