
FOTO: ČT

Nesedněme na lep trapnosti pálení trenek na Pražském hradě. Tato kauza by neměla odvést naši pozornost od daleko důležitějších věcí, jako je energetická budoucnost a bezpečnost státu.
Krátce před tímto paličským dýchánkem se totiž Miloš Zeman sešel s generálním ředitelem společností ČEZ Danielem Benešem a jednali spolu také o energetické koncepci České republiky. Ve hře jsou desítky miliard korun.
Vláda mimo jiné plánuje dostavbu jednoho bloku jaderné elektrárny Dukovany a v budoucnu i v Temelíně. Přitom hlavním Zemanovým poradcem je Martin Nejedlý, obhájce zájmů Ruska v České republice, jehož prostřednictvím je Pražský hrad řízen bývalým důstojníkem KGB Vladimírem Jakuninem. Je jasné, že se jedná o to, aby lukrativní zakázku na dostavbu českých jaderných elektráren získal ruský Rosatom.
Chci připomenout, že již vláda Petra Nečase vypsala už dříve výběrové řízení na dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín, které později Sobotkův kabinet zrušil. Nicméně to už nějaký čas běželo a tak komise nezávislých odborníků posoudila finální nabídky společností Westinghouse a Rosatomu, přičemž americká z Westinghouse byla posouzena jako výhodnější pro Českou republiku. A to kvůli dvěma klíčovým kritériím, použitým technologiím a bezpečnosti.
Není tedy jediný rozumný důvod k tomu, aby se Rosatom u nás podílel na jaderné energetice, když ve světě existují dokonalejší jaderné reaktory, než jsou ty ruské. My bychom měli diverzifikovat své zdroje. Na Rusku jsme z velké části závislí v dovozech ropy a plynu a bylo by chybou naši závislost v energetické oblasti dále zvyšovat. Oni Rusové také využívají monopol v dodávkách důležitých surovin a k vydírání svých odběratelů. To předvedli například v době, kdy Litva zakázala na svém území používání komunistických symbolů, a okamžitou rekcí Kremlu byl drastický růst ceny plynu pro tuto pobaltskou republiku.
A je tu ještě další zásadní problém. Rosatom dokáže bezostyšně porušovat dohodnutá ujednání. Vždy, když někde této státní ruská společnost usiluje o stavbu jaderné elektrárny, tak velkorysými sliby nešetří. Příkladem může být projekt finské jaderné elektrárny Pyuhayoki, kde Rosatom původně sliboval maximální lokalizaci projektu, čili masivní zapojení domácích firem do výstavby. Později však Rusové popřeli své původní návrhy a veškeré vybavení elektrárny dodají ruské firmy.
Ing. Michael Pánek (ODS) je zastupitelem Středočeského kraje