Od ruské anexe Krymu uběhly již tři roky. Tento smutný okamžik si můžeme připomenout sestřihem Putinových lží. Jedná se o jeho výroky z let 2013 až 2015, jež ukazují, jak veřejně a bez mrknutí oka lhal. Video zveřejnili na Twitteru Putinovi kritici a opatřili je českými titulky.

Krymská krize trvala od 12. února do 19. března 2014 a následovala po vlně občanských protestů, jež vedly k sesazení proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviče.

Rusko tehdy na Krymu podporovalo separatistické hnutí většinově ruského obyvatelstva a vyslalo do oblasti své vojáky, kteří vojensky obsadili klíčová místa. Krymská vláda necelý měsíc na to vyvolala referendum, v němž se lidé v atmosféře vojensky okupovaného poloostrova měli vyslovit pro začlenění do Ruské federace. Regulérnost referenda ovšem nelze od té doby ověřit.

Ruský prezident Vladimír Putin nejprve tvrdil, že na Krym žádní ruští vojáci nevstoupí. Pak se ale náhle na Krymu začali objevovat mimo existující ruské vojenské základny neoznačení vojáci s moderními zbraněmi a vybavením ruského původu. Média jim začala říkat„zelení mužíčci“. Ale Putin stále tvrdil, že ruská armáda na Krymu neoperuje. Až posléze přiznal, že na Krym poslal armádu, což byl ten rozhodující moment, nikoli lidové hlasování, který rozhodl o výsledku.

Prezident Putin tak ukázal světu jednak to, že používá lež jako nástroj imperiální taktiky, a jednak demonstroval, že nerespektuje mezinárodní právo a hranice suverénního státu, který Rusko uznalo v roce 1994.

Svět tímto činem vstoupil do nové nestabilní éry, pro níž je znovu charakteristické účelové lhaní, a to ve velkém stylu, jaké používali dříve vládci totalitních režimů.

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner