Bývalý detektiv ÚOOZ Jiří Komárek přijal pozvání na jednání mandátového a imunitního výboru, aby promluvil o vyšetřovateli Čapího hnízda. Stěžuje si, že je očerňován jako nepravomocně odsouzený lhář. Jeho aktivita zapadá do Babišovy obranné strategie s cílem zastavit jeho vyšetřování. Jaké scénáře se nabízejí?

Komárek, blízký spolupracovník Roberta Šlachty, se rozhodl, že pokud bude zbaven mlčenlivosti, promluví o údajném propojení vyšetřovatele Pavla Nevtípila s mafií. Má o tom prý nezvratné důkazy. „Já od začátku roku 2016 nelžu,“ tvrdí pro Aktuálně.cz. „Jestli mě s tím chce někdo zneužít, tak je mi to úplně jedno. Já říkám jenom to, co je pravda a co lze dokázat.“

Odsouzený Komárek

Současný zaměstnanec finanční správy, kam přešel za působení exministra financí Babiše po teatrálním odchodu z policie, je rozhořčený kritikou na svůj účet. Jenže je nutné připomenout, že to byl právě on, kdo předloni nepravdivě nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního úniku informací“. Toto veřejné prohlášení nikdy neprokázal, navíc vycházel ze zkreslených informací.

Komárkova aféra začala žít svým životem poté, co v České televizi napadl policejního prezidenta v rámci politického boje mezi hnutím ANO a ČSSD o policejní reformu. Tuhý byl tehdy tímto zájmovým okruhem spojován s mafií, která údajně reformu organizuje.

Do policejní války se zapojil i Janečkův Nadační fond proti korupci, který na svém webu zveřejnil usnesení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a Komárka později jakožto „poctivého“ policistu ocenil. Z tohoto dokumentu, který mu poskytl Ištvanův olomoucký vrchní žalobce Petr Šereda, vycházel i Komárek.

Jenže záhy se ukázalo, že dehonestační kampaň stojí na vodě. Nejde jen o už legendární pochybení, že si policisté pletou odchozí a příchozí esemesky, což vyvrátilo obvinění, že měl Tuhý někoho informovat o policejní razii. Ještě závažnější je zjištění ostravské expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Dokument GIBS byl neautentický a pozměněný

„Dokument na webových stránkách, ze kterého navrhovatel vychází, nelze považovat za autentický, neboť je jeho obsah na mnoha místech pozměněn, začerněn a jsou v něm patrné další zásahy,“ uvádí centrála. Nepodařilo se však zjistit, kdo tento podvržený materiál vyrobil. Jisté však je, že Komárek se svým obviněním vyrukoval tehdy, kdy bylo vyšetřování Tomáše Tuhého pro nedostatek důkazů odloženo.

Komárek byl kvůli této akci odsouzen k roční podmínce za zneužití pravomoci úřední osoby. Soudkyně v odůvodnění rozsudku uvedla, že nechtěla hodnotit reorganizaci policie, ale pouze Komárkovo prohlášení v televizi, které podle ní mohlo ovlivnit vyšetřování dané kauzy. Detektiv zvolil „velice nešťastný způsob řešení“, když mohl na problém upozornit jinak, než „poškozením osobnostních práv policejního prezidenta“.

Jinými slovy: ten, kdo bez důkazů očerňoval a uznal to i soud, se dnes staví do role očerňovaného, a trvá na tom, že nikdy nelhal. Je naprosto zjevné, že se Komárek rozhodl znovu vstoupit do stejné řeky a zúčastnit se politické hry na nejvyšší úrovni. Už podruhé po boku hnutí ANO a zájmů jeho předsedy.

Komárkovi je jedno, jestli je zneužíván v politickém boji. Nevadí mu, že jde o současně o závažné podezření z dotačního podvodu s účastí premiéra, které potvrdilo i nezávislé vyšetřování na evropské úrovni OLAF.

Jeho angažmá však může ovlivnit nastávající situaci. Jaké jsou možné scénáře vývoje kauzy Čapí hnízdo?

První scénář

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek budou standardně vydáni k trestnímu stíhání stejně jako loni v září, protože věcně se v případu neodehrála žádná změna. Nehledě na to, co Komárek vypoví či nevypoví před mandátovým a imunitním výborem, který dává sněmovně doporučení, a zda bude zbaven mlčenlivosti.

Všichni aktéři se přitom zachovají stejně jako při první policejní žádosti o zbavení imunity, kdy pro něj s výjimkou klubu hnutí ANO hlasovaly všechny poslanecké kluby. Tedy i komunisté a Tomio Okamura. Babiš a Faltýnek sami požádají o vydání, i když se stíháním zásadně nesouhlasí. Na to mají samozřejmě v rámci své obhajoby právo jako každý jiný. Svoji nevinu však musí prokázat před soudem, protože sněmovna ani mandátový a imunitní výbor nejsou vyšetřovací orgány.

Trhlinou tohoto scénáře je pozměněná politická mapa, kdy mají někteří politici pocit, že vůle vyjádřená ve volbách ční nad principy právního státu, což je jen vědomě vypouštěná fikce.

Druhý scénář

Komárkova výpověď poslouží jako alibi ke „změně názorů“ těch, kteří usilují o podíl na moci a blízkou kooperaci s hnutím ANO, aby tak mohli před svými voliči ospravedlnit hlasování pro nevydání obou poslanců. Komárek znovu vytvoří dojem spiknutí mafie, podobně jako v případě policejní reorganizace, ačkoli se kauzou Čapí hnízdo nikdy nezabýval.

I Lenka Bradáčová jeho předem cílenou výpověď u soudu, kde cosi takového naznačoval, nepovažovala za validní. Vyšetřování Čapího hnízda probíhá pod dozorem státního zastupitelství a ani dohledová prověrka Lenky Bradáčové, s výjimkou průtahu Babišovy firmy IMOBA, neshledala pochybení či ovlivňování. I žalobci jsou tedy součástí „mafie“, nemluvě o evropském úřadu OLAF?

Přesto se může stát, že na základě Komárkem účelově vypuštěného zamlžujícího kompra nebudou komunisté a okamurovci hlasovat pro zbavení imunity, a kauza půjde pomalu ale jistě k ledu.

Trhlinou této konstrukce je nápadný fakt, proč s tak „zásadními důkazy“ nevystoupil Babišův konglomerát už dávno, a nechal vývoj zajít tak daleko? Proč se tak nestalo už krátce poté, co začalo vyšetřování, když Babiš zjevně zdroje v ÚOOZ měl? Nepůjde jen o klasický výběr „drbů“, neprokazujících přímý vliv na vyšetřování? Čekalo se jen na to, jak dopadnou volby?

Třetí scénář

Nelze vyloučit ani scénář, že Babišovi dnes stačí jen pošpinění a znevěrohodnění vyšetřovatele Nevtípila, na kterého nemá žádné páky. Za něj se ovšem razantně postavilo vedení pražské policie a varovalo před pokusy o jeho diskreditaci. „Osobně si ho za jeho profesionalitu a vysoké pracovní nasazení nesmírně vážím a má mou plnou důvěru,“ zdůraznil její ředitel, brigádní generál Miloš Trojánek.

Ostatně je velmi podivné, pokud se Andrej Babiš odvolává na údajný vliv Rittigovy mafie, když se sám s Rittigem osobně zná přes dvacet let a tykají si.

V rámci tohoto scénáře by mohli Babiš s Faltýnkem požádat o vydání v rolích obětí s tím, že se chtějí očistit před útoky zrádné mafie. Mezitím dojde k procesu zastavení vyšetřování v atmosféře náhlého objevu „nových skutečností“. Časem může dojít k výměně „nedůvěryhodného“ vyšetřovatele, protože ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) už prokázal vstřícnost vůči Šlachtovým lidem.

Nebo šetření z nejasných důvodů ukončí dozorový státní zástupce, který důkazy vyšetřovatele do této doby podporoval a který dosud nerozhodl o stížnostech obviněných proti jeho průběhu. Ostatně ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) už v České televizi naznačil, že se to stává. Zmínil případ společnosti AGFI, se kterou stát vyjednává kvůli zrušení vepřína. Tuto firmu OLAF obvinil z porušení dotačních pravidel, a česká policie následně vyšetřování odložila. Snad šlo jen o náhodnou souhru skutečností v jiné důkazní situaci.

Proto potřebuje Babiš udržet ministerstvo vnitra a spravedlnosti. Pokud s ním někdo za těchto okolností vpluje do úzké spolupráce a bude poslední dva scénáře akceptovat, stane se součástí zájmové sféry Agrofertu, která chce převzít kontrolu nad celým státem.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jiří Sezemský
Jiří Sezemský
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora