Jiří Bartoška byl koncem roku 2016 jednou z hlavních tváří petice, která vyzývala české politiky, aby Českou republiku neobraceli na Východ. Nyní jsou karty rozdány. Andrej Babiš je premiérem, Miloš Zeman podruhé prezidentem a cesta naší země se zdá jasná. Bartoška pozval (alespoň dle sdělení na Facebooku)  Babiše na festival do Karlových Varů a tam se s ním také rozesmátý ředitel vyfotil.

Ten slavný KVIFF není něčím, o čem má smysl příliš mluvit, přestože v posledních dnech ho jistě i vy máte plné sociální sítě. Provinční prostředí, třetiřadé pseudohvězdičky (Simona Krainová? Agáta Hanychová? Vážně?) a několik horkotěžko sesbíraných zahraničních umělců, z nichž bohužel ani jeden momentálně neudělal nic světoborného. Ale nevadí, Češi mají svůj festival rádi. A stejně tak mají rádi svého Bartošku.

“Žádáme vládu, aby jasně deklarovala naši přílušnost k mezinárodnímu demokratickému společenství,” říkal ve dva roky starém videu Bartoška. Jak se zdá, podobná deklarace již není potřebná. Karlovarskému festivalu valem ubývá sponzorů a rozházet si to s nejmocnějším mužem v zemi, to by byla chyba. Ono je ostatně mnohem lepší a jednodušší navážet se do Miloše Zemana, protože to, že se jedná o tragickou postavu, vidí úplně každý. A když ho urazíte, nic se vám nestane.

Jiří Bartoška je charizmatický, oblíbený herec. Karlovarský festival už vydržel hodně. On sám je považován za velmi charakterního člověka, který byl i velkou postavou roku 1989. Bohužel ale není možné se na jedné straně pasovat do obránce demokracie a na straně druhé s otevřenou náručí vítat nastupující politickou moc, která dělá přesně to, proti čemu Bartoška ve zmiňované výzvě varoval. Ta pak poněkud ztrácí smysl.

Často se říká, že umělci nemají co mluvit do politiky a mají se věnovat svojí práci. Nesmysl. Každý společensky známý člověk má právo vyjadřovat se stejně jako ten, koho nezná nikdo. Jen jeho slova mají mnohdy větší dopad. Pokud se ale jeden den stavíte na barikády a za chvíli zase podáváte ruku autoritáři, zůstane po vašich vyjádřeních hořká pachuť. A ta ulpí i na celém festivalu.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora