Své zahraniční cesty by prezidentští kandidáti ve funkci hlavy státu koordinovali s vládou a případně Parlamentem. Části z nich se nelíbí současný stav, kdy některé kroky prezidenta Miloše Zemana a vlády nejsou v souladu. Uchazeči o post prezidenta to ČTK sdělili v odpovědi na anketní otázku.

Otázka: Zahraniční cesty (i soukromé) a zahraniční politika – plánujete své zahraniční cesty konzultovat s vládou, Parlamentem?

Jiří Drahoš, bývalý předseda Akademie věd

Určitě bych svoje oficiální zahraniční cesty konzultoval. A koordinoval i s vládou. Prezident je stejně jako vláda součástí výkonné moci a měl by respektovat zahraniční politiku státu. V případě soukromých cest, například dovolená – pokud by na ni vůbec zbyl čas, budu konzultovat s příslušnými úřady přinejmenším místo, kam bychom se s ženou chystali. A to z hlediska vhodnosti návštěvy i bezpečí.

Pavel Fischer, bývalý český velvyslanec ve Francii

Samozřejmě, bez pravidelné koordinace s vládou a Parlamentem by prezidentská funkce působila jako zbytečný luxus. Nejvyšší ústavní činitelé mezi sebou musí spolupracovat a prezident hraje klíčovou roli.

Petr Hannig, hudebník a šéf strany Rozumní

Ano. Zahraniční cesty vždy musí přinést užitek českému státu, proto je třeba navazovat na v podstatě reprezentativní návštěvu prezidenta praktickými kroky vlády a jednotlivých ministrů, eventuálně hejtmanů a primátorů, které by vedly k rozvoji styků mezi hospodářstvím navštívených zemí a rozvojem hospodářství u nás, ať už na celostátní, krajské či městské úrovni.

Marek Hilšer, lékař, aktivista

Definice zahraniční politiky náleží podle ústavy vládě, nikoli prezidentovi. V zájmu silné české zahraniční politiky je, aby hlas prezidenta a vlády zněl jednotně. Proto budu své cesty připravovat v souladu s vládou a Parlamentem. Extrémní výjimka by mohla nastat v případě, že by se vlády ujali extrémisté, kteří by usilovali o zvrat ohrožující demokracii a dosavadní zahraničněpolitické směřování země.

Michal Horáček, podnikatel a textař

Samozřejmě. Je nepřijatelné, aby vláda a prezident nadále mluvili různými hlasy. Je to praxe, která Českou republiku hrubě poškozuje.

Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu

Zahraniční politika státu musí být jednotná. Všechny instituce spolu musí v této spolupracovat.

Vratislav Kulhánek, bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto

Prezident nemůže vytvářet jinou zahraniční politiku, než je oficiální vládní. Takže koordinaci mých kroků s vládou považuji nejen za nutnou, ale i přirozenou.

Mirek Topolánek, bývalý premiér a předseda ODS

Dříve to tak vždy bylo, koordinovaly se cesty mezi prezidentem, Strakovkou a Černínem. A stejně jako zahraniční politika i zahraniční cesty by měly být koordinovány, i když je pravda, že prezident a jeho kancelář si svým způsobem cesty organizuje sám. Bez koordinace a komunikace to pokládám za velkou chybu, protože pak stát nezní jedním hlasem směrem ven a jsme v zahraniční nečitelní a nejednoznační.

Na otázku neodpověděl prezident Miloš Zeman.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner