Damašek 1. ledna (ČTK) – Tři ministry vyměnil ve své vládě syrský prezident Bašár Asad. Noví lidé povedou ministerstva obrany, průmyslu a informací, uvedla dnes s odvoláním na syrskou státní televizi agentura Reuters. Těžké boje mezi vládními vojsky a povstalci jsou dnes hlášeny z oblasti východně od Damašku.

Novým ministrem obrany bude dosavadní náčelník generálního štábu syrské armády, generál Alí Abdalláh Ajúb. Jeho předchůdce generál Fahd Faradž byl v čele rezortu od roku 2012. Ministrem průmyslu se nově stal Muhammad Mázin Alí Júsif a do čela rezortu informací zamířil Imád Abdalláh Sará, který byl ředitelem syrské státní televize a rádia.

Důvod změn v čele ministerstev syrská státní televize neuvedla. Přišly po roce, ve kterém se syrské armádě dařilo v boji proti protivládním povstalcům i radikálům z organizace Islámský stát (IS). Asad se nicméně dlouhodobě značně spoléhá na pomoc svých spojenců Ruska a Íránu. Loni v prosinci ruský prezident Vladimir Putin ovšem nařídil postupné stažení ruských sil ze Sýrie.

Dnes byly těžké boje ohlášeny z oblasti východního předměstí Damašku Harastá, kde jsou vládní vojáci v obklíčení rebelů. Podle exilové organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) vládní letectvo podniklo na oblast přinejmenším desítku náletů. Na místo údajně míří posily vládních sil, aby obklíčení prolomily.

Revue Forum Banner