Londýn 14. září (ČTK) – Británie chce i po odchodu z Evropské unie zachovat se sedmadvacítkou hluboký a zvláštní vztah. Britská premiérka Theresa Mayová to má zdůraznit v projevu, který přednese 22. září ve Florencii. Ve středu o tom informoval mluvčí Mayové.

„Šéfka kabinetu chtěla promluvit o budoucím vztahu Británie s Evropou v jejím historickém srdci,“ sdělil premiérčin mluvčí. „Zdůrazní přání vlády mít hluboké a zvláštní partnerství s Evropskou unií poté, co Británie opustí EU,“ dodal.

Británie má odejít z unie v březnu 2019. Zástupci EU i členských států chtějí napřed dohodnout podmínky takzvaného brexitu, Londýn by ale rád souběžně jednal i o podobě nových vztahů.

Mayová si pro proslov na toto téma vybrala severoitalskou Florencii záměrně. Město bylo kolébkou renesance a zároveň centrem mezinárodního obchodu a bankovnictví. To podle agentury Reuters ladí s představami Británie, která chce po brexitu rozvíjet s EU i zbytkem světa hlavně volný obchod.

„Británie měla napříč staletími hluboké kulturní a hospodářské vazby s Florencií – městem známým svou historickou obchodní silou,“ uvedl mluvčí Mayové. „Až Británie opustí EU, budeme tyto úzké vazby zachovávat. Jak premiérka mnohokrát řekla, opouštíme EU, nikoli Evropu,“ dodal podle agentury Reuters.