Bývalému premiérovi Katalánska Arturovi Masovi hrozí desetiletý zákaz politické činnosti za to, že v roce 2014 uspořádal v této španělské autonomní oblasti referendum o nezávislosti. Informovala o tom agentura EFE. Devítileté tresty zákazu působení ve volených funkcích požaduje katalánská prokuratura pro dvě ministryně bývalé Masovy vlády.

Katalánský expremiér Mas a dvě bývalé ministryně katalánské vlády Irene Rigauová a Joana Ortegová se před soudem zodpovídají z toho, že ignorovali zákaz konání referenda vydaný španělským ústavním soudem. Místo něj uspořádala katalánská vláda v listopadu 2014 nezávazné hlasování, v němž se pro nezávislost vyslovilo zhruba 80 procent hlasujících. Účast byla ale přibližně jen 40procentní.

Prokuratura nyní žádá pro Mase, Rigauovou a Ortegovou zákaz vykonávat volené veřejné funkce na všech úrovních, ať už místní či celostátní. Trest mají dostat za to, že neuposlechli a obešli výrok soudu. Nehrozí jim trest vězení, neboť prokuratura se rozhodla nevinit je ze zneužití veřejných peněz.

Katalánsko získalo autonomii v rámci Španělského království na základě ústavy platné od roku 1979. Stejně jako dalších 16 regionů má tak svou vládu a svůj parlament.

Loni schválil nový katalánský parlament, v němž mají většinu separatistické strany, rezoluci, podle níž má být uspořádáno referendum a do 18 měsíců má vzniknout samostatný stát. Tuto rezoluci označil španělský ústavní soud rovněž za neústavní.

Předseda nové katalánské vlády Carles Puigdemont minulý týden po získání důvěry pro svou vládu v parlamentu oznámil, že referendum o nezávislosti regionu svolá v září 2017 bez ohledu na názor Madridu.

Podle průzkumů jsou Katalánci ohledně odtržení dlouhodobě rozděleni zhruba půl napůl. Mnozí z nich si stěžují, že jejich bohatý region, produkující zhruba pětinu španělského HDP, odvádí Madridu příliš mnoho na daních, aniž by se mu vrátil odpovídající podíl formou vládních investic.

Revue Forum Banner