Praha 9. srpna (ČTK) – Česko vyjednalo v Sýrii propuštění dvou vězněných humanitárních pracovníků z Evropy, uvedl dnes server Aktuálně.cz. Evropané byli podle serveru ve vězení několik měsíců. Na svobodu se dostali zásluhou české velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi. Pro propuštěné vězně vyrazil dnes brzy ráno speciál, který je přepraví do Prahy. Na palubě letadla byl také ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček (ČSSD).

Server se odvolává na informace anonymního zdroje z české diplomacie. „Podařilo se to díky naší diplomatické přítomnosti v Damašku. Paní velvyslankyni se s Asadem podařilo vyjednat jejich propuštění,“ cituje Aktuálně.cz. Jednání podle něj trvala několik týdnů. Dvojice byla zadržena kvůli nelegálnímu překročení syrské hranice. Několik měsíců oba strávili ve vězení.

„Do Sýrie pro ně v brzkých ranních hodinách odstartoval vládní speciál, v Damašku přistál přistál před polednem našeho času. V Praze by měli přistát v podvečer, pak budou odvezeni do svých států,“ uvádí dále server.

Česká republika je jedinou členskou zemí EU, která v Damašku drží diplomatické zastoupení na nejvyšší úrovni. Ostatní státy své velvyslance v průběhu války stáhly. Podle kritiků ČR tím, že zanechává v místě velvyslankyni, legitimizuje režim prezidenta Bašára Asada, kterému jsou přisuzovány válečné zločiny.

Revue Forum Banner