Včera vystoupila britská premiérka Mayová s prohlášením, že by ráda pro zemi zachovala zónu volného obchodu pro průmysl a zemědělství i po vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Přemluvila tak i zastánce tvrdého Brexitu z vlastních řad a sklidila uznání široké veřejnosti.

,,Přistoupí-li EU na návrh premiérky Mayové, jak dál po Brexitu, dokáže, že hodnota volného obchodu je jí dražší než politický zájem. Na kredibilitě navíc získá její kritika Trumpa, který zaváděním cel politický zájem staví před volný obchod. Nepřistoupí-li, Trumpovi se přiblíží,“ komentoval dnes na Twitteru situaci uznávaný český ekonom Lukáš Kovanda.

Velká Británie odhlasovala vystoupení z Evropské Unie těsnou většinou v červnu roku 2015. Aktivací článku 50 v březnu uplynulého roku pak zahájila dvouleté vyjednávací období o následné spolupráci se zbylými státy EU. Zachování volných podmínek je pro Británii velice důležité. Obzvláště v době, kdy chystá americký prezident Trump protekcionistická cla na mnoho komodit ze zemí EU. Z volného obchodu bude těžit i Česká republika, jejíž export probíhá z více než osmdesáti procent právě s členskými zeměmi Unie.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
FORUM 24 MONITOR
Další články autora