Paříž 17. září (ČTK) – Francouzský novinář Loup Bureau, zadržovaný 51 dnů v Turecku, se po pátečním propuštění z vazby dnes vrátil do Francie. V Turecku byl obviněn z příslušnosti k „ozbrojené teroristické organizaci“ a přestože ho úřady pustily na svobodu, jeho trestní stíhání ještě nezastavily, informovala agentura AFP.

„Hrozně se mi ulevilo, že jsem tu,“ řekl sedmadvacetiletý Bureau novinářům, když se na letišti přivítal s rodinou a přítelkyní. „Jsem velmi unavený, ale moc rád, že jsem tady,“ dodal, přičemž poznamenal, že si „až do konce nebyl jist, zda bude moci odletět“.

Novinář byl zadržen 26. července poblíž turecko-irácké hranice a obviněn ze spolupráce s kurdskými milicemi YPG, které Ankara považuje za teroristy. Měl totiž u sebe na počítači materiály, které shromáždil v rámci reportáže o Kurdistánu, včetně společných fotografií se členy milic.

O Bureauovo vydání do Francie žádal na konci srpna i francouzský prezident Emmanuel Macron při telefonickém rozhovoru s tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Tento týden o případu jednal s Ankarou také ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian během návštěvy Turecka.

Podmínky svého věznění novinář označil za „z počátku komplikované“. „Nebyl jsem fyzicky týrán, ale bylo mi vyhrožováno a byl jsem urážen,“ vysvětlil. Avšak od chvíle, kdy prezident Macron oznámil, že požaduje jeho propuštění, se to změnilo. „Dozorci si začali uvědomovat, že nejsem žádný terorista,“ řekl Bureau.

Revue Forum Banner