Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček nadále trvá na jménu Miroslava Pocheho jako kandidáta na ministra zahraničí. Volání po změně prý ani nezaznamenal. Shodlo se na tom i dnešní nejužší politické vedení ČSSD, grémium.

„Je to situace, kterou sociální demokracie nezavinila a snaží se ji vyřešit, nicméně nepůjde vyřešit v horizontu dní,“ uvedl předseda ČSSD a ministr vnitra, který byl pověřen také řízením ministerstva zahraničí. Ještě během července chce svolat předsednictvo strany.

Europoslance Pocheho do čela diplomacie odmítl jmenovat prezident Miloš Zeman, zdůvodnil to jeho názory na migraci.

Připomněl svá dřívější slova o tom, že tuto situaci není schopna strana vyřešit v řádu dnů. „My tu situaci řešíme, budeme ji řešit jednáním, nicméně není možné očekávat, že se vyřeší do hlasování o důvěře vládě,“ řekl Hamáček. O důvěře menšinové vládě Andreje Babiše (ANO) má Sněmovna jednat ve středu.

Pokud jde o svolání předsednictva strany v červenci, Hamáček řekl, že hledá vhodný termín i vzhledem k tomu, aby se podařilo zajistit co nejvyšší účast. Předsednictvo je širší orgán než třináctičlenné grémium, tvoří ho tři desítky členů. Podle původních plánů se mělo předsednictvo sejít až po prázdninách.

Revue Forum Banner