V pořadu Proti sobě se v duelu setkali poslanci Václav Klaus ml. (ODS) a Miroslav Kalousek (TOP 09) na téma Evropské unie. Hned na začátek se moderátor Klause zeptal, zda svému oponentovi dokáže říci do očí, že je alkoholik, jak ho často častuje na svých sociálních sítích. Zatímco syn bývalého prezidenta nervozně těkal očima po místnosti, Kalousek ho vtipem zachránil:

,,On myslel, že jsem opilý životem. Tuhle nálepku používat doktor Rath, ten měl podobnou čínskou dikci jako pan kolega Klaus. Já v práci nepiji a sněmovna je práce.“

Došlo ovšem i na vážnější témata. Klaus neustále opakoval, že Brusel rozhoduje o nás bez nás a přirovnal Evropskou unii k protektorátu. Klaus přitom jistě jako vzdělaný muž ví, že o podstatných záležitostech rozhodují představitelé jednotlivých států v Evropské radě. Během hlasování je nutný souhlas všech členských zemí. Hesla využívá jen jako jednoduchý program, kterému se dostává snadná odezva pod vidinou obav, nejenom ze ztráty nezávislosti.

Dále Klaus strašil přílivem nebezpečí s migranty a možností, že EU nařídí například odebrání zbraní jejich majitelům. Na to Kalousek obratem reagoval: ,,Bohužel, průvodním znakem všech populistů, že všechny nejdříve k smrti vyděsí a pak jim slíbí, že je ochrání. Nestrašte lidi nepravdami!“

Klaus zastává v ODS protiunijní křídlo a v duelu jasně ukázal, že své názory není schopen podložit na reálných faktech a zakládá svá tvrzení na fiktivních scénářích. V nich se Česká republika, pod návalem nočních útoků migrantů v ulicích, uchyluje do temnoty. Kalousek mu byl silným oponentem s jasně strukturovanými argumenty, na něž neměl občanský demokrat odpověď.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
FORUM 24 MONITOR
Další články autora