Přední česká advokátka Hana Marvanová v minulosti zastupovala část klientů v kauze H-Systém. Právě těm po nejnovějším výroku Nejvyššího soudu běží 30 denní lhůta na vystěhování ze svých domovů, aby byly uspokojeny požadavky konkurzního správce. Premiér Babiš se po vynesení rozsudku do diskuze jako její prostředník, ale nyní z ní stejně rychle vycouval. Nově především popřel jakoukoliv možnost, že by měl stát klienty vykompenzovat za prodlení v soudním řízení.

Co říkáte na nejnovější vyjádření Andreje Babiše, že by stát klienty H-Systém neměl odškodnit za prodlení?

Považuji to za absurdní. I Ústavní soud řekl, že klienti mají právo na odškodnění. Podle soudu má za průtahy v řízení odpovědnost justice a stát má následně odpovědnost za její funkčnost.

Od Babiše je to zvláštní, před 14 dny tvářil, že těm lidem chce pomoci. A místo toho, aby se alespoň zasadil o to, aby stát dělal to, co má, tak teď říká, že situaci vůbec nebude řešit. Spustila by se prý lavina, kdyby každý chtěl, aby stát jednal podle práva. To je od něj nesmysl, stát musí jednat podle práva.

Má tedy vůbec Babiš skutečný potenciál být v kauze mediátorem?

Určitě ne. Možná, že se do toho vložil z důvodu, že to byla v té chvíli mediální kampaň, jinak ho to ve finále nezajímá. Uvidíme, co ministr spravedlnosti.

A jak vidíte roli konkurzního správce Monsporta?

Pokud jde o konkurz, nejsem schopna posoudit, jak korektně postupoval. Pokud tam jsou nesrovnalosti, tak se určitě mají prošetřit. To je věc konkurzního soudu.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
FORUM 24 MONITOR
Další články autora