Islamisté jsou stejnou hrozbou pro Izrael jako pro Evropskou unii. Dnes se na tom v Berlíně shodli německá kancléřka Angela Merkelová a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Premiér na tiskové konferenci prohlásil, že Izrael hájí na Blízkém východě evropské hodnoty demokracie a svobody.

„Jsme zajedno v tom, že Evropská unie a Izrael čelí zčásti stejným výzvám. A v tomto duchu jsme mluvili i o otázkách, jak porazit (radikální hnutí) Islámský stát, jak je možné zamezit teroristické hrozbě, jak bychom mohli spolupracovat v oblasti bezpečnosti,“ řekla Merkelová.

„V oblasti bezpečnosti, a zejména kybernetické bezpečnosti před sebou vidíme velké výzvy, ale jsem přesvědčen, že je společně dokážeme překonat lépe než každý zvlášť,“ řekl Netanjahu o spolupráci s Německem. „Společně se také snažíme potlačit islamistický terorismus,“ dodal.

„Svět se rok od roku mění. Nemění se ale to, že v těchto turbulentních dobách je na Blízkém východě jedna země, jejíž společnost si zakládá na stejných hodnotách, jakých si cení i Evropa. A tím, že bráníme sebe, bráníme i tyto hodnoty,“ řekl izraelský premiér. „Kdyby Izrael neexistoval, už by byla celá západní část Blízkého východu převálcována extrémním islamismem. Izrael je pevnost západní civilizace na Blízkém východě,“ uvedl Netanjahu.

Revue Forum Banner