Přestože se Andrej Babiš snaží vypadat státotvorně a občany ubezpečuje, že intenzivně jedná o vytvoření nové funkční vlády, která by dostala důvěru poslanecké sněmovny, opak je pravou. Jak jinak si vysvětlit návštěvu předsedy hnutí ANO v Karlovarském kraji místo přípravy na večerní jednání s ČSSD, na němž by už měla vzniknout konkrétní představa o novém kabinetu.

Do konce týdne. To je Babišův plán, do kdy chce představit svou vizi vlády, s nímž by neměl mít ve sněmovně nikdo problém a zvedne pro něj ruku dostatečný počet poslanců. Kdo by však čekal, že se premiér v demisi na obnovené jednání se sociálními demokraty bude pečlivě připravovat, aby nedopadlo jako to minulé, musí být překvapen.

Babiš opět usedl s některými svými ministry do autobusu a vyrazil na výjezd. Tentokrát na Karlovarsko, kde společně se zdejší hejtmankou Janou Vildumetzovou ukazoval, jak mu záleží na spokojeném životě místních obyvatel.

Večerní schůzka s představiteli socialistů tedy zřejmě není tak důležitá, aby měla přednost před průběžnou volební kampaní, kterou Babiš preventivně podniká neustále. Je jasné, že předseda hnutí ANO nemá vůli ustupovat komukoliv a jeho cílem je vytvoření jednobarevné menšinové vlády, v níž prosadí cokoliv, co pomůže jeho mocenskému a obchodnímu růstu.

Socialisté se tak mohou připravit na to, že budou jednat s mužem, pro něhož není nic důležitější než pozitivní mediální obraz, který se později promítá ve volbách, a jakékoliv ústupky jejich požadavkům rozhodně nejsou „v plánu“. No, hlavně že se ministerský předseda v demisi na výletě dobře pobavil, večer to už tak veselé určitě nebude.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora