Na letošní rok připadá mnoho jubileí, které zásadním způsobem ovlivnily během minulého století vývoj v české společnosti. Před dvěma týdny byla, na výročí tragické smrti Milady Horákové, jmenována nová vláda. Dnes si zase připomínáme podepsání koaliční smlouvy mezi Klausovou ODS a Zemanovou ČSSD po patovém výsledku voleb v roce 1998. Desátého července byl nyní podepsán toleranční patent mezi KSČM a vládním ANO.

Na jeho základě KSČM zítra podpoří nově vzniklý kabinet ANO a ČSSD při hlasování o důvěře v poslanecké sněmovně. Od Sametové revoluce se tak komunisté poprvé přímo podílí na vládě s trestně stíhaným premiérem. A to i přes jejich historicky nejnižší výsledek ve volbách. Jedná se o těžké chvíle pro českou demokracii.

Nová vláda je pak paradoxně do velké míry odkazem tehdejší smlouvy. Pakt mezi ČSSD a ODS byl tehdy sice východiskem ze složité povolební situace, ale odstartoval také éru lobbingu a korupce. S tím šel ruku v ruce začínající pokles důvěry veřejnosti v tradiční strany. Úpadek stran eskaloval v uplynulých volbách jejich fatálním propadem a vítězstvím nově vzniklých populistických stran a hnutí, v čele s Babišovým ANO.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
FORUM 24 MONITOR
Další články autora