Současná situace kolem Karly Šlechtové naprosto kopíruje scénář, který byl Andrejem Babišem sepsán při odvolání tehdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. Dokonce obsazení hlavních rolí komedie o sesazení nepohodlné političky se změnilo pouze v jediném případě. Sniperem, který ministryni obrany patrně sestřelí, však zůstává, stejně jako u Válkové Martin Shabu, redaktor Lidových novin, vlastněných premiérem v demisi.

Jakkoliv se zdálo, že má Šlechtová pevnou půdu pod nohama, prokázala se pravost rčení, že situace na bojišti se mění každým okamžikem. Podpora prezidenta Zemana nebude po kauzách „zásah spojenců v Sýrii“ a „novičok“, kde se ministryně zachovala správně, leč proti zájmu Hradu, taková jako dřív. Andrej Babiš už taky není přímo nadšen a článek v Lidovkách ho rozlítil. On nikdy zbytečně neutrácí, tak proč to dělá jeho blízká spolupracovnice?

Konec ve vysoké funkci se blíží mílovými kroky, ale stále je pro Šlechtovou možnost odejít se ctí. Nebo alespoň s jejími zbytky. Když se ministryně podívá, jak dopadla její bývalá kolegyně v Sobotkově kabinetu, musí si uvědomit, že ji neodvratně čeká stejný osud. Vždyť i na Twitteru se čile hovoří o podobnosti politického konce obou žen.

Karla Šlechtová ovšem nikdy nebyla utlačovanou dámou, která si nechá cokoliv líbit a často nekompromisně vyjadřovala své názory. Zatím tedy pokaždé tak, aby plnila koncepci hnutí ANO a jeho majitele. Najednou se k ní však lidé, které neochvějně hájila, postavili zády a dávají jasně najevo, že už se s ní nepočítá. Při současné obměně v ministerských řadách pak musí být Šlechtové jasné, že nikdo nemá svou pozici jistou. Myslel si snad někdo před nedávnem, že Pelikán, Stropnický a Ťok budou na seznamu nepotřebných?

Že je na něm i současná ministryně obrany v demisi, je jasné. Teď jde jen o to, zda se na něj nechá zapsat dobrovolně, nebo se jako bojovnice bude bránit a ukáže, že s každým Andrej Babiš nemůže smýkat dle libosti.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora