ODS dnes vyzvala kontrolní výbor Sněmovny, aby prověřil hospodaření hnutí ANO. Kvůli daru od bývalého Davida Rusňáka, který chybí ve výroční zprávě hnutí za rok 2014, mluví občanští demokraté o možné existenci černých fondů. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura označil za nepřijatelné, aby milionové dary na volební kampaň ve výroční zprávě chyběly.

Vlastník investiční skupiny DRFG Rusňák je jedním z 18 obviněných v kauze úniku informací z policejních databází. Brněnský městský soud dnes poslal do vazby v souvislosti s případem osmého obviněného. Rusňák byl členem a sponzorem ANO a je také zetěm Aleny Schillerové, náměstkyně ministra financí Andreje Babiše (ANO). V sobotu Rusňák oznámil, že členství v hnutí ukončil.

Rusňák věnoval brněnskému hnutí ANO dar 1,1 milionu korun, který ale není ve výroční zprávě. Babiš dnes serveru Novinky.cz řekl, že darovací smlouva nedorazila z Brna do centrály hnutí, takže nebyla podepsána a nemohla být v účetnictví ani výroční zprávě. Smlouva se podle Babiše navíc týkala marketingových a podpůrných aktivit a nejsou doklady, že by byla plněna.

ODS v souvislosti s darem hovoří o možné existenci černých fondů financování hnutí ANO. „Je nepřijatelné, aby milionové dary na volební kampaň nebyly uvedeny ve výroční zprávě, na základě které hnutí obdrželo státní příspěvek,“ uvedl Stanjura.

Revue Forum Banner