Kdo fakticky vede Ministerstvo zahraničí se stává v posledních týdnech zdrojem častých spekulací. Nové vládě Andreje Babiše se na post stále nepodařilo  přes prezidentskou kancelář prosadit plnohodnotného ministra, který by se funkci mohl naplno věnovat.

,,Ministerstvo řídí Jan Hamáček a já se mu snažím ze všech sil pomáhat,“ komentoval současnou situaci kandidát sociálních demokratů Poche. Nyní zde figuruje jako politický tajemník s platem 300 Kč za hodinu.

,,Největší odpor vůči mě měl Vojtěch Filip a někteří lidé z okolí prezidenta, ani ne on osobně. Já teď nehodlám ze situace ustoupit, nechci dávat za pravdu demagogickým prohlášením Filipa na mojí adresu. Situace není komfortní, ale nevidím jiné řešení než vyčkávat.“

Předseda ČSSD Jan Hamáček tedy stále sedí na dvou křeslech. Řídí ministerstvo vnitra a dočasně byl pověřen vedením ministerstva zahraničí poté, co odmítl Miloš Zeman Pocheho jmenování. Jeho důvody byly podle Pocheho slov zástupné, ale v rozhovoru pro Seznam Zprávy připustil, že konečné řešení záleží přeci jen pouze na prezidentovi.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
FORUM 24 MONITOR
Další články autora