8. září 1968 se na Stadionu Desetiletí ve Varšavě upálil polský humanista Ryszard Siwiec na protest proti invazi do Československa. „Tohle je křik umírajícího svobodného člověka!“ Křičela hořící postava, kterou sledovaly tisíce lidí. O 4 měsíce později jej následoval student Jan Palach.

Siwiec bojoval proti fašismu i komunismu. Nejdříve jako bojovník Zemské armády, poté odmítl učit dějepis. Nechtěl se podílet na komunistické indoktrinaci dětí a později se rozhodl veřejně protestovat. Svým činem apeloval na svědomí svých krajanů.

Na stadionu rozhodil letáky, zakřičel: „Protestuji!“ a zapálil se. Jeho křik ale přehlušila hlasitá muzika a většina lidí jeho čin nezaznamenala. Poté jej hasiči uhasili a o 4 dny později svým zraněním podlehl.

Celý příběh málem zanikl, jelikož místní režim veřejnosti namluvil, že jde o opilce. Sám Siwiec navíc nebyl spojený se žádnou opoziční skupinou, která by zprávu roznesla. Pár dnů po události se o činu dozvěděla polská redakce Rádia Svobodná Evropa, jenže i jí se zdála zpráva příliš nedůvěryhodná a rozhodla se ji neodvysílat.

Čin, který zůstal nepochopen. Tak by se dal protest nazvat. Většina z přihlížejících vůbec nepochopila, co se děje, o co jde. Dokonce ani fotoreportéři, kteří byli přítomní. Nikdo akt nezaznamenal. O protestu se začalo mluvit až po pádu komunismu.

 

 

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
FORUM 24 MONITOR
Další články autora