Předsedou Zelených se dnes stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva protikandidáty. Ve straně je od roku 2003.

Strana Zelených je podle něj stranou se třemi pilíři, první je enviromentální, druhý sociální, třetím pilířem je pak svoboda a demokracie. Zelení by měli svoji sílu obrátit navenek, ne být kakofonií stovek a tisíců hlasů, které si odporují. Strana nemá papouškovat průzkumy, ale jít za lidmi a zjistit, co je pálí, uvedl v kandidátské projevu Štěpánek, který je povoláním biolog a vysokoškolský pedagog.

Navrhl, aby Zelení měli stínovou vládu, stínové mluvčí, kteří by témata schvalovaná vládou veřejně komentovala. Podle něj mají vlastní autonomii. Předsedu strany by podle něj pro příště měly nominovat krajské konference.

Vizitka Petra Štěpánka (52), který se dnes stal novým předsedou Zelených:

Datum a místo narození: 3. září 1965, Kladno

Vzdělání: vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK, poté studoval na Newyorské státní univerzitě (SUNY) a absolvoval postgraduální studium na Ústavu experimentální botaniky AV ČR

Současné povolání: starosta Prahy 4 (od 26. listopadu 2014)

Kariéra: původním povoláním biolog a vysokoškolský pedagog; v minulosti mimo jiné vedl odbor pro styk s veřejností ministerstva životního prostředí, od roku 2002 let je zastupitelem Prahy 4, v letech 2006 až 2010 a znovu od roku 2014 je členem zastupitelstva hlavního města Prahy (členem někdejšího MěNV Prahy byl již počátkem 90. let, kooptován za Občanské fórum), v letech 2006 až 2009 byl pražským radním pro životní prostředí, energetiku a cyklodopravu, v letech 2007 až 2011 předsedal dozorčí radě Pražské vodohospodářská společnosti a byl místopředsedou dozorčí rady Pražských služeb

Členství a funkce v politických stranách: člen Strany zelených (od 2003), od ledna 2015 do ledna 2016 první místopředseda strany; od 2011 do 2915 byl předsedou pražské organizace SZ; v letech 2004 až 2007 byl místopředsedou SZ; v minulosti byl členem Občanského fóra a Strany pro otevřenou společnost (do 2003)

Rodina: je ženatý, má dvě děti

Ostatní:

– V komunálních volbách v roce 2014 byl celopražským lídrem Trojkoalice SZ, KDU-ČSL a STAN. Při následných jednáních o vytvoření koalice na pražském magistrátu se o Štěpánkovi mluvilo jako o kandidátovi na náměstka primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Štěpánek se ale kandidatury vzdal a místo něj byl náměstkem zvolen Matěj Stropnický (SZ), stal se nicméně šéfem zastupitelského klubu.

– V Praze 4 původně Štěpánkem vedená Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) vládla spolu s TOP 09 a ČSSD. Kvůli sporům se v březnu 2015 rozpadla, od té doby vládne současná koalice – Trojkoalice s částí rozštěpeného ANO, která se přidala ke STAN, a hnutím Pro Prahu.

– V letech 2006 a 2012 neúspěšně kandidoval v obvodu Praha 4 do Senátu.

– V roce 1997 stál u vzniku občanského sdružení Oživení, které se zabývá protikorupčními aktivitami a rozvojem cyklodopravy (jeho předsedou byl až do listopadu 2005). Spoluzakládal pražský Automat, usilující o lepší kvalitu života ve městech.

– V roce 2004, 2014, 2015 a 2016 se neúspěšně ucházel o post předsedy strany.

– Loni v říjnu byl lídrem strany ve Středočeském kraji, Zelení se ale do Sněmovny nedostali.

Přehled předsedů strany od roku 1990:

Jan Ječmínek, únor 1990 – 1991

Aleš Mucha, 1991 – září 1992

Jaroslav Vlček, září 1992 – říjen 1995

Emil Zeman, říjen 1995 – 27. března 1999

Jiří Čejka, 27. března 1999 – 3. března 2002

Miroslav Rokos, 3. března 2002 – 6. dubna 2003

Jan Beránek, 6. dubna 2003 – 24. září 2005

Martin Bursík, 24. září 2005 – 8. června 2009

Ondřej Liška, 8. června 2009 – 8. června 2014

Jana Drápalová, 24. ledna 2015 – 23. ledna 2016

Matěj Stropnický, 23. ledna 2016 – 21. října 2017

Petr Štěpánek, od 20. ledna 2018.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner