Přímo neuvěřitelný koncert servility a hluboké oddanosti vůdci předvedla ve čtvrtek na ČT 24 místopředsedkyně ANO Jaroslava Pokorná Jermanová v pořadu Události komentáře. Poté, co rozmlouvali o obtížném sestavování-nesestavování vlády a o výhradách některých subjektů k osobě premiéra, vyslovil David Borek otázku, kterou nemohl nepoložit:

„Máte vysvětlení, proč je pro tolik stran Andrej Babiš takovým problémem?“

Odpověď ovšem předčila veškerá očekávání. Bez ohledu na to, že všechny demokratické strany stále dokola opakují, že trestně stíhaná osoba ve vládě být nemá, natožpak aby byla premiérem, paní Pokorná Jermanová to vidí zcela jinak.

„Proč je problém? Je to proto, že je výrazná osobnost, silný lídr, má tah na branku,“ objasnila.

Jistě, pro co taky jiného? Nechuť k Andreji Babišovi zcela nepochybně neplyne z ničeho jiného než z jeho vynikající osobnosti. Jak by také mohla? Paní místopředsedkyně to trefila neomylně.

A dále jsme se pak dozvěděli: „Hnutí ANO je samozřejmě vnímáno jako něco nepatřičného, nového, co se na politiku a věci veřejné dívá trošku jinak.“

Tady ovšem nelze než souhlasit zcela bez ironie. Vládní strana, jejíž předseda by na stát, který má spravovat, nahlížel jako na vlastní firmu a právě tak s naší zemí zcela bez skrupulí zacházel, to je opravdu něco naprosto nového. To tady ještě nebylo.

Nikdy jsme také neměli premiéra, který by zcela ovládl důležitá média v zemi, vlastnil půl republiky a na neposlušné firmy (podle vlastních slov) „zaklekával“, aby je zničil.

Ještě nikdy jsme neměli předsedu vlády s tak obludným střetem zájmů, se souběhem tak ohromné moci mediální, hospodářské i politické, že by mohl sloužit jako legenda ke slovníkovému heslu „oligarcha“.

Neměli jsme předsedu vlády, který by byl prokazatelně zapsán nejméně ve dvanácti svazcích StB, komunistické tajné policie, jako agent udavač.

A neměli jsme předsedu vlády, který by měl na krku hned několik kriminálních kauz.

Předně je to dobře známé Čapí hnízdo, kde se čeká už jen na to, kdy státní zastupitelství přijde s obžalobou, aby věc mohla dospět k soudu.

Dále jde kauzu podezřelého nákupu tzv. korunových dluhopisů, které občan Babiš koupil od velkopodnikatele Babiše čili od své firmy Agrofert. Podle webu Česká justice ji teď šetří NCOZ (Národní centrála proti organizovanému zločinu). Fakt, že dozor nad případem převzalo Vrchní státní zastupitelství v Praze, nasvědčuje tomu, že předpokládaná škoda by mohla být vyšší, než se původně myslelo. To totiž od obvodního zastupitelství dozor přebírá u škod od 150 milionů výše.

A do třetice je zde trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci. Konkrétně měl Babiš ve funkci ministra financí „jít na ruku“ určitým bankám, které na oplátku poskytovaly jeho Agrofertu výhodné úvěry.

Zdá se tedy dost pochopitelné, že takový člověk a takový přístup ke správě země připadá mnoha lidem a mnoha politických stranám, jak řekla paní místopředsedkyně ANO, výrazně „nepatřičný“.

„Pan předseda Babiš je pro stávající, v uvozovkách, tradiční strany veliký nepřítel,“ oznámila ještě divákům. „A ten atak trvá od prvního období, kdy jsme byli ve sněmovně, akorát se v tuhle chvíli stupňuje.“

Moderátor ale musí být korektní. A právě proto nemohl a nesměl uzavřít rozhovor otázkou, která se samozřejmě nabízela: A vy se tomu herdek divíte???

 

Revue Forum Banner