Nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) dnes vyzvala čelné představitele v České republice, aby odsoudili sobotní potyčku mezi lidmi přítomnými ve volebním štábu prezidenta Miloše Zemana a novináři. Podobný incident podle RSF nemá v demokratické společnosti místo.

„Důrazně odsuzujeme útoky proti několika novinářům v době, kdy bylo oznamováno znovuzvolení prezidenta Zemana,“ uvedla šéfka pobočky RSF pro Evropskou unii a Balkán Pauline Adesová-Mévelová.

Podle ní je nepřijatelné, aby příznivci politického vůdce této úrovně fyzicky napadali žurnalisty, kteří jen dělali svou práci. „Takové chování není hodné demokracie a Zemanův tábor musí toto násilí veřejně odsoudit,“ dodala Adesová-Mévelová.

V Zemanově volebním štábu v pražském Top Hotelu se v sobotu večer po odjezdu prezidenta strhla potyčka mezi novináři a lidmi přítomnými ve štábu. Novináři natáčeli a fotografovali kolaps muže, ke kterému později přijela záchranná služba.

Lidé z volebního štábu vykazovali novináře z místnosti, fyzicky je napadali a nadávali jim. Ukazují to záběry, které na Twitteru zveřejnila redaktorka serveru Seznam Zprávy. Incidentem se začali zabývat pražští policisté. Na Twitteru uvedli, že potyčka zatím nemá právní kvalifikaci.

Revue Forum Banner