Bavorská vláda dnes formálně rozhodla o tom, že kvůli migrační politice německé kancléřky Angely Merkelové nepodá na spolkovou vládu ústavní žalobu, jak v uplynulých měsících hrozilo. Rozhodnutí se, jak připomíná agentura DPA, očekávalo. Migrace se dnes týkalo také setkání spolkového ministra vnitra Thomase de Maizière s ministrem vnitra Bavorska Joachimem Herrmannem. V kontrolách na hranici s Rakouskem chce Berlín pokračovat navzdory klesajícímu počtu běženců.

Bavorský premiér Horst Seehofer jménem Bavorska v lednu dopisem pohrozil Berlínu kvůli uprchlické politice žalobou, Merkelová ale všechny výtky vlády největší německé země odmítla a trvá na tom, že spolková vláda žádné unijní ani německé právní předpisy neporušila. Seehofer i bavorská vláda z hrozby postupně ustoupili, bavorský ministerský předseda se ale už nechal slyšet, že žaloba nemusí být navždy „ze stolu“.

O tom, že je možné ji ze „šuplíku“ kdykoliv vyndat hovořil dnes v Berlíně také bavorský ministr vnitra Herrmann, který vydal spolu s de Maizièrem společné prohlášení. V něm se mimo jiné píše, že policie bude pokračovat ve „viditelných a efektivních“ kontrolách na hranici s Rakouskem. Oba politici v dokumentu požadují také zavedení společného registru osob, které cestují do nebo ze zemí Evropské unie.

Proud žadatelů o azyl, kterých loni do Německa přišlo 1,1 milionu, se nyní i díky dohodě osmadvacítky s Tureckem takřka zastavil. Podle aktuálních údajů zaregistrovalo Bavorsko, které je vstupní branou do Německa, za první tři dubnové týdny 4200 uprchlíků. To byl loni běžný počet za jediný den.

Revue Forum Banner