Tři středočeské obce mají po sobotních volbách nové zastupitele, uspěli nezávislí. Nejvyšší účast byla v obci Kly na Mělnicku, kde k urnám přišlo přes 50 procent voličů. V Tuřanech na Kladensku a Vrbové Lhotě na Nymbursku lidé vybírali z jedné kandidátky, v obci Kly si mandáty rozdělila čtyři sdružení. Vyplývá to z údajů volebního serveru www.volby.cz.

Nejnižší volební účast byla v Tuřanech na Kladensku, činila 34,8 procenta. Platné hlasy tam odevzdalo 166 voličů. Mandát získalo sedm z devíti kandidátů ze sdružení Za lepší Tuřany a Byseň.

Ve Vrbové Lhotě na Nymbursku přišlo do volebních místností 144 voličů, což je 35,7 procenta. Rozhodli o tom, že mandát získá pět ze šesti kandidátů ze sdružení Nezávislí kandidáti pro Vrbovou Lhotu. Všech pět zastupitelů jsou muži. Jejich průměrný věk je 42,8 let.

„Poslední výsledky předaly Kly na Mělnicku v neděli ve 3:49,“ informovala mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová. Volební účast v obci dosáhla 53,6 procenta. Dva mandáty připadly Nezávislým, další dva Tradici venkova a také sdružení Pro rozvoj obce Kly získalo dva mandáty. Jeden mandát mají Kly 2017. Bez mandátu skončilo sdružení Za lepší život a vyšší počet zastupitelů ve Klích.

Obyvatelé Klů šli letos k obecním volbám už podruhé. O sedm míst v zastupitelstvu tentokrát soupeřilo celkem pět uskupení včetně představitelů hnutí Nezávislí, v jejichž čele stojí dosavadní starostka Iveta Fišerová. Se svými dvěma kolegy Fišerová nynější volby vyvolala, když rezignovali na funkce zastupitelů. Počet členů zastupitelstva se tak snížil pod zákonem stanovenou hranici.