Čtyři z pěti Čechů unesených loni v Libanonu žádají po státu odškodnění dohromady 40 milionů korun. Tvrdí, že tajné služby mohly jejich únosu zabránit. K žádosti o odškodnění se nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík. Uvedl to Český rozhlas Radiožurnál (ČRo). Muži zmizeli loni v červenci v libanonském údolí Bikaá, do Česka se vrátili počátkem letošního února.

„Ministerstvo financí obdrželo na konci července žádost o náhradu nemajetkové újmy vzniklé čtyřem poškozeným v souvislosti s jejich únosem v Libanonu. Každý z nich si nárokuje náhradu ve výši deset milionů korun. Poškození ve věci požadují zmiňovanou újmu v důsledku nesprávného úředního postupu,“ řekl ČRo mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Žádost sice přišla na ministerstvo financí, podle Žurovce by o ní ale měli rozhodovat úředníci ministerstva vnitra.

„Trpěli jsme závažnými chorobami, jeden z nás bral před únosem šest léků na srdce a kardiovaskulární choroby a tam mu dávali jenom aspirin. Trpěli jsme i psychickými potížemi,“ uvedl jeden z unesených, překladatel z arabštiny Adam Homsi. Únosci podle něj při vyjednávání řekli české straně, že pokud nevyhoví požadavkům, prodají unesené Čechy radikální organizaci Islámský stát.

Unesení – vedle překladatele Homsiho také advokát Jan Švarc a dvojice novinářů Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň – podle ČRo v žádosti napsali, že stát při řešení jejich únosu selhal. Argumentují tím, že kdyby české tajné služby lépe spolupracovaly, nemuselo k incidentu vůbec dojít. Civilní rozvědka podle nich totiž měla informaci, že se plánuje nějaká forma odvety za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání Česko požádaly Spojené státy. Švarc byl v Česku Fajádovým advokátem.

V den návratu pětice Čechů do vlasti byl Fajád propuštěn z české vazby na svobodu, přestože jej USA podezřívaly z napojení na teroristickou organizaci. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) krátce poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených Čechů bylo, aby Česká republika nevydala Fajáda do Spojených států.

Revue Forum Banner