Proces s 36 osobami obžalovanými ze zapojení do loňského krvavého útoku v Ankaře začal dnes v turecké metropoli. Dva sebevražední útočníci při něm odpálili výbušniny ve svých autech a zabili 101 účastníků mírové akce levicových a kurdských aktivistů, kteří chtěli demonstrovat proti násilným střetům mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty.

Podle prokurátorů atentát, při němž utrpělo zranění několik stovek lidí, provedli 10. října 2015 v Ankaře turecký občan a Syřan.

Na lavici obžalovaných dnes podle agentury AP usedli jako spolupachatelé vlastníci dvou aut, jimiž útočníci přijeli do hlavního města, člověk, který jim údajně poskytl výcvik, a další osoby, jež teroristům pomáhaly nebo je k činu naváděly.

Některým ze souzených podle médií hrozí 101 trestů doživotního vězení za zavražděné oběti a další doživotní tresty za pokus o vraždu množství zraněných lidí. Obžaloba do návrhu trestů rovněž zahrnuje spáchání zločinů proti státu a členství v teroristické organizaci.

K výbuchům došlo krátce před začátkem plánovaného mírového pochodu, který svolala odborová Konfederace pracovníků ve státních službách (KESK) společně s dalšími levicovými organizacemi. Účastníci této akce chtěli protestovat proti narůstajícímu násilí mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty.

Podle svědků následovaly dva výbuchy těsně po sobě na křižovatce poblíž rušného hlavního železničního nádraží. Tam se před začátkem pochodu shromažďovali zejména příznivci prokurdské Lidové demokratické strany (HDP).