Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) dnes vyzvalo TOP 09 a KDU-ČSL k vytvoření společné kandidátky pro evropské volby v příštím roce. Jedině společná kandidátka vedená nadstranickým lídrem by podle předsedy STAN Petra Gazdíka mohla dosáhnout ve volbách do Evropského parlamentu velkého úspěchu.

,,Praha byla prvním krokem. Výsledek ukázal, že to má smysl. Volby do Evropského parlamentu považuji za další logický krok. Budu o to usilovat,“ reagoval předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Společný postup stran, které spolu fungují ve stejné frakci Evropského parlamentu, je podle Gazdíka podmínkou pro dosažení velkého úspěchu. „V době, kdy mnoho stran zpochybňuje roli Evropské unie, je tato výzva o to důležitější,“ uvedl Gazdík.

Poslanec tak upozornil na trend posledních let, kdy jde volební zisk ruku v ruce s populistickým šovinismem, jenž voliče varuje před migrací a naváží se do Bruselu, odkud sám premiérův holding čerpá enormní částky dotací EU. Obdobná rétorika může být nebezpečným impulsem pro další posunutí kormidla české zahraniční politiky východním směrem.

Gazdík věří tomu, že spojení nezabrání „egoistické ambice jedinců či jiné osobní zájmy“. Zmíněné volby do Evropského parlamentu se uskuteční příští rok v závěru května. Sám současný europoslanec Jiří Pospíšil neplánuje obhajovat post, pokud nově obsadí místo v radě pražského magistrátu.

Třetí KDU-ČSL bude podle předsedy Pavla Bělobrádka o věci jednat. TOP 09, STAN, KDU-ČSL a další subjekty kandidovaly v hlavním městě v komunálních volbách jako Spojené síly pro Prahu. Se ziskem 16,29 procenta hlasů skončila jejich koalice čtvrtá. V návaznosti na dosavadní povolební jednání zřejmě vytvoří koalici s Piráty a Praha Sobě.

Revue Forum Banner