S rozhovory před Úřadem vlády je konec. Novináři mají nově možnost oslovovat ministry před jednáním vlády pouze v budově a po akreditaci. Mění se i čas, kdy mohou média členy kabinetu konfrontovat. Možnost dostanou hodinu před jednáním vlády, což je při současném trendu lehce po páté ráno.

Nové praktiky Úřadu vlády mají podle jeho vyjádření vyjít médiím v ústrety. „Chceme vyjít vstříc novinářům a zajistit atraktivnější prostředí přímo ve vstupní aule Úřadu vlády,“ píše se v oficiálním stanovisku. Opak ovšem zřejmě bude pravdou.

Při současné praxi, kdy Andrej Babiš svolává jednání své vlády v demisi nejčastěji na 6.30, to znamená, že novináři budou muset být na místě v pět hodin ráno. Před takzvaným doorstepem, totiž už půl hodiny musejí být zástupci médií na „značkách“.

„Doorstep (tzv. mediální příležitost) bude zahájen vždy hodinu před začátkem jednání vlády. Zástupci médií jsou povinni se na něj akreditovat,“ uvádí se dále ve stanovisku Úřadu vlády.

Ten se tak opravdu nesnaží vyjít novinářům vstříc. Spíše to působí dojmem, že se někdo snaží zbavit nepohodlných dotazů, které by měly být eliminovány jednak brzkým setkáním s ministry a jednak možností neudělit akreditaci médiím, která nebudou vládě a jejímu předsedovi pohodlná.

Zákaz dělání rozhovorů před Strakovou akademií už jednou proběhl. Na údajný příkaz ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který to ovšem odmítá, o něm informovali novináři z České televize.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora