Vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina Českem do Spojených států vyvolalo další reakce jak z ruské, tak americké strany. Zatímco místopředseda jednoho z výborů ruského parlamentu Viktor Vodolackij hovořil o zjevně nepřátelském činu proti Rusům a jejich zemi, předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan českou vládu ocenil. Nikulin prakticky do 24 hodin od opuštění ČR v noci na pátek byl předveden před americký soud, kde trval na své nevině. Další stání jej čeká už v pondělí.

Podle Vodolackého, který vede výbor pro SNS, euroasijskou integraci a záležitosti Rusů v zahraničí, vede Nikulinova deportace k cílenému zhoršení vztahů mezi ČR a Ruskem. „Kvůli Američanům samozřejmě přijali (Češi) takové opatření, které lze podle mezinárodního práva považovat za nepřátelské vůči našim občanům a naší zemi,“ prohlásil člen Státní dumy. České ministerstvo zahraničí o věci prý mělo ruskou stranu informovat.

Ryan v příspěvku na Twitteru napsal, že jednání o vydání bylo tento týden klíčovým tématem během jeho návštěvy Česka. „Tento ruský hacker porušil naše zákony. Jeho vydání bylo klíčovou záležitostí, kterou jsem v Praze řešil, a jsem potěšen, že česká vláda dospěla k tomuto rozhodnutí,“ napsal.

Zprávu o vydání Nikulina uvítal i bývalý americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro. „Skvělé zprávy. Zatčení Nikulina v říjnu 2016 v Praze bylo skvělým příkladem spolupráce mezi FBI a českými složkami… Dnes zvítězila vláda práva,“ napsal na Twitteru. Právě Schapiro byl velvyslancem USA v době, kdy byl Nikulin zatčen. Ve funkci skončil loni po nástupu prezidenta Donalda Trumpa do funkce. Podle Schapira po Nikulinově zatčení „Rusko rychle podalo vlastní falešnou žádost o vydání ve snaze, aby byl poslán zpět do Moskvy“.

Ruské velvyslanectví ve Washingtonu informovalo, že má v úmyslu kontaktovat Nikulina s cílem „přijmout veškerá nezbytná opatření k ochraně jeho zákonných práv“. Obrátit se chce i na Nikulinova advokáta.

Nikulinovu kauzu označil americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions za „hluboce znepokojivé chování opět vycházející z Ruska“. „Nebudeme tolerovat kybernetické útoky. Vyšetřování a stíhání těchto zločinů bude naší prioritou, bez ohledu na zemi, kde mají kořeny,“ dodal.

Pokud bude Nikulin odsouzen, hrozí mu více než 30 let vězení a pokuta přesahují jeden milion dolarů (20,6 milionu Kč). Podle zveřejněného obvinění Nikulin se dopustil průniku do počítačového systému, poškození chráněného počítače, krádeže identity a obchodování s prostředky pro neoprávněný přístup.

Třicetiletý Nikulin všechna obvinění odmítá. Jeho právní zástupce tvrdí, že kauza je ve Spojených státech politicky motivovaná.

Americká média spekulují, zda byl Nikulin napojen na petrohradskou Agenturou pro výzkum internetu. Ta je považována za prodlouženou ruku ruské vlády a je spojována s politickou reklamou zadávanou z Ruska před prezidentskými volbami v USA.

V únoru Spojené státy obvinily 13 ruských občanů a tři ruské subjekty z vměšování se do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner