Hnutí ANO předvádí další marketingový trik. Po letech rekordního zvyšování vládních výdajů a bobtnání státního aparátu náhle obrací a hovoří o škrtech a snižování počtu státních zaměstnanců. Ještě nedávno se přitom s ČSSD trumfovalo, kdo z rozpočtu rozdá víc.
[ctete postid=“233199″ title=“Koalice ANO, KSČM a SPD atakuje Českou televizi. Hrozí odvolání jejího vedení“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Babiš-Okamura-a-Filip-385×230.jpg“ excerpt=“Ve sněmovně se schyluje k tvrdému ataku na Českou televizi. Začala projednávat “ permalink=“http://forum24.cz/koalice-ano-kscm-a-spd-atakuje-ceskou-televizi-hrozi-odvolani-jejiho-vedeni/“]233199[/ctete]
Objektivní důvody pro úspornou vládní politiku skutečně existují. Ekonomický růst celosvětově zpomaluje, což se už jen vzhledem k exportní orientaci země musí promítnout i u nás. Samotné ministerstvo financí výrazně korigovalo počáteční odhady růstu z 2,9 na 2,5 procenta pro letošní rok. A peníze po rozmařilém rozpouštění našetřených rezerv skutečně docházejí.
Stále není zcela zažehnané riziko tvrdého brexitu, které by zpomalilo českou ekonomiku o necelé jedno procento HDP, což obnáší výpadek několik desítek miliard korun ze státního rozpočtu. Do hry vstupují i obchodní války a rostoucí protekcionismus.
Úspory ano, jenže se nekonají
V této situaci vystoupili na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová po jednání koaliční rady o státním rozpočtu na příští rok. Oznámili, že se vláda musí chovat odpovědně a musí začít šetřit. Do této doby činila pravý opak.
Marketingovým návěstím je úvaha ministryně financí o propuštění deseti procent státních zaměstnanců. „Musíme škrtat, schodek rozpočtu 40 miliard korun pro rok 2020 je nepřekročitelný,“ tvrdí.
Schillerová dále zpochybňuje nedávno oznámený záměr premiéra Babiše zvýšit důchody pro příští rok znovu o 900 korun, což představuje dalších 38 miliard korun mandatorních, tedy povinných výdajů státu navíc. Představovala by si „jen“ sedm stovek. Její názor lze ovšem v hierarchii ANO považovat pouze za orientační, a jistě by si netroufla vystoupit proti vůli svého šéfa.
Při bližším pohledu se žádné výraznější úspory nerýsují. Šéf ANO si navíc znovu protiřečí. Slibuje už pět let slibované, škrty byly nastřeleny velmi vágně. Hlavní zprávou je spíš další premiérova otočka, když uvažuje o zvyšování některých daní. Uvedl zdanění tvrdého alkoholu a hazardu, novou digitální daň, regulaci rezerv pojišťoven a vyšší poplatky za suroviny.
Státní aparát se rozrostl o 54 tisíc lidí
O skromné ambicióznosti Aleny Schillerové svědčí avizovaná údajná úspora 7 miliard korun za propuštěné státní zaměstnance, což zhruba pokrývá náklady na slevy v dopravě. Navíc je chce využít na zvýšení mezd těm zbývajícím, takže skutečné úspory z této bombasticky oznamované transakce se limitně blíží nule.
Za působení hnutí ANO ve vládě v letech 2014-2019 stoupl počet státních zaměstnanců o 54 tisíc na 470 tisíc, nejvyšší úroveň v historii. V porovnání s faktem, že jen letos stouply výdaje na jejich platy o 23 miliard korun na rekordních 210 miliard, jsou „úspory“ Schillerové jen kapkou v moři.
Reálným problémem může být náraz na realitu. Uvažované snížení počtu vybraných skupin státních zaměstnanců, hlavně úředníků, mají zvážit jednotlivé resorty. V této vládní konstelaci jsou podobné nápady předem odsouzeny k neúspěchu, a to i v resortech ANO. Jak se zachová samotná Schillerová, když její resort nabíral stovky úředníků jen kvůli kontrolám EET?
Babiš chce zvyšovat daně
Skepsi vyvolává i hubený výsledek už dříve avizovaného záměru, když Schillerová loni vyhlásila, že zruší dva tisíce úřednických míst. Nakonec jich bylo ve všech resortech jen 860, z toho většina neobsazených „černých duší“, tedy jedna osmnáctina paralelního meziročního přírůstku státních zaměstnanců.
Otazníky vyvolává i Babišův záměr zvyšovat daně, ačkoli se dušoval, že žádné zvyšovat nebude. Především je překvapující, že zmínil digitální daň, která by zvýšila daňové zatížení velkých internetových firem. Nejenže by se tento plán projevil v kapsách uživatelů internetu, ale navíc premiér popřel sám sebe, protože ještě na podzim se společně s Irskem, Finskem a Švédskem připojil ke skupině odpůrců, která tento návrh Evropské komise nepodporuje.
Premiér Babiš zpochybnil i vlastní návrh obědů pro školáky zdarma. Překvapil ho prý negativní ohlas škol a bude uvažovat o rozšíření současných programů, které jsou určeny dětem z nízkopříjmových rodin. To je v přímém protikladu se zájmem ČSSD, která prosazuje plošné rozšíření obědů zdarma v mateřských školkách a základních školách.
Rekordní odměny úředníků
Tento marketingový kabaret se odehrává krátce poté, co se provalilo, že Babišův kabinet loni rozdal rekordních 463 milionů korun na odměnách svým zaměstnancům. Nejvíce si polepšili na ministerstvu financí Aleny Schillerové, která dnes vehementně brojí za úspory ve státní správě.
[ctete postid=“232691″ title=“Arogance moci: Schillerová nechce odškodňovat nezákonně zničené firmy“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Schillerová-4-385×230.jpeg“ excerpt=“Finanční správa používáním zajišťovacích příkazů nezákonně zničila desítky firem, “ permalink=“http://forum24.cz/arogance-moci-schillerova-nechce-odskodnovat-nezakonne-znicene-firmy/“]232691[/ctete]
Odehrává se poté, kdy vláda hodlá rozpustit poslední našetřené rezervy z minulosti a meziročně rekordně zvýšila výdaje státu o 140 miliard korun.
Proklamace o úsporách slyšíme v době, kdy šéf ANO zavedl populistické slevy v dopravě, skokově zvýšil penze a platy státních zaměstnanců a zrušil karenční dobu, další úsporné opatření zavedené pravicovými vládami. S nulovým zájmem prosazovat potřebné reformy včetně důchodové, a to i přes vznik další komise v řadě.
Marketingová hra
Ve skutečnosti Babiš se Schillerovou žádné vážně míněné zásadnější škrty nezamýšlejí. Vytvářejí jen dojem těch „odpovědnějších“ ve vládě, a kdykoli jsou připraveni znovu pružně změnit image.
Dnes se vymezují vůči koaliční ČSSD a jejím tendencím nadále výrazně akcelerovat růst vládních výdajů, loni zahájený hnutím ANO. Dávají najevo hlavně ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové, ať brzdí svoje velikášské představy typu plošného zvyšování sociálních dávek.
S touto strategií souvisí i „technický detail“, že ačkoli se jednalo o jednání koaliční rady, vládní partner na tiskové konferenci chyběl. Jan Hamáček si to znovu nechal líbit, sám si tak utvrzuje svoji druhotnou roli ve vládě.