Poslední vývoj ukazuje, že by se Andrej Babiš vůbec nemusel podzimu dočkat v politice. Tím méně je jisté, že by se v případě vydání trestního stíhání stal v premiérem v případě, že by ANO získalo hlasy, které zatím má podle předvolebních průzkumů. Je ale také možné, že by ANO a KSČM mohli získat většinu a pak by byla myslitelná menšinová vláda, která by byla na podpoře komunistů závislá. Ti to samozřejmě dobře vědí,9 protože to napadne každého a ani nemusí trousit jednovětá moudra v televizi („mohlo by to tak být, pokud to nebude jinak“), jak to dělají politologové.

Místopředseda KSČM Josef Skála o tom mluvil v rozhovoru na serveru Seznam.cz s redaktorkou Renatou Kalenskou. „Neměl by to být prvotně kšeft o tom, kdo jaké posty obsadí. Ale pokud zvítězí ANO a my budeme druzí, pak je logické, že naše pozice v legislativě by tomu měla být adekvátní,“ říká Skála.

To je pravda. Logické to je. Proč by se komunisté měli něčeho vzdát, zvlášť když za nic neponesou odpovědnost. V zákulisí se prima vládne.

Místopředseda komunistů uznává, že k vystoupení z NATO teď nedojde, ale že se mohly zarazit některé kroky, třeba účast našich vojáků na misích mimo NATO. Také by chtěl uzákonit právo na práci. Babiše vidí sice jako oligarchu, ale prý lidem dává práci. Jakou a jak se jim v ní daří a jestli produkování řepky společnosti prospívá, je jiná věc.

Je to celkem všechno jasné už dlouho. Doba podle Skály prý zraje pro to, aby komunistická „opoziční sezona skončila“.

O právu na práci podle komunistických představ nemá cenu mluvit. Za bývalého režimu to byla proklamace, která ve skutečnosti znamenala povinnost pracovat. Abychom to upřesnili, šlo o to, aby režim vytvořil jakékoli pracovní pozice, třeba i zbytečné, aby měl každý v občanském průkazu razítko, že je zaměstnán. V jedné továrně vyrobili plechovou krabičku, kterou nikdo nepotřeboval, pak ji slisovali ve Sběrných surovinách, práce bylo dost a ekonomika šlapala. Kdo chtěl místo krabičky třeba stěrače k autu, musel se smířit s „přechodnými potížemi“ a nedostatky „dodavatelsko-odběratelských vztahů“.  Zvláštní skupinu tvořili někteří odpůrci režimu, které se kdekdo zaměstnat bál, takže nějaká práva v ústavě jim nebyla nic platná.

To jsou ale jednotlivosti. Podstatné je, že komunisté by Babiše drželi pod krkem a mohli by si navymýšlet cokoliv, od paralyzování nasazení našich vojáků v zahraničních misích až po různé socialistické „výdobytky“, které by pochopitelně nebyly zadarmo. Vezmete všem a někomu dáte něco a máte socialistický pečovatelský stát.

Je možné, že některým lidem v ANO by se toto poddanství nelíbilo, ale nebyl by jistě problém je nahradit někým povolnějším. Zájemců o ministerská křesla je vždycky víc než těch křesel.

Jisté je, že hlas pro ANO je současně i hlasem pro posílení komunistů A je úplně jedno, že Babiše a jeho druhy chce volit někdo, kdo je třeba antikomunista. To je prostě aritmetika. Pokud ale někomu nevadí oligarchovo donašečství Státní bezpečnosti a jeho normalizační členství ve straně, jistě už tento detail nějak skousne.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora