Nejméně šest mrtvých a více než 70 zraněných si vyžádal požár, který v noci na dnešek z dosud nezjištěných příčin zachvátil 24podlažní obytnou budovu v západní části Londýna. Úřady předpokládají, že počet obětí ještě poroste. Na místě dnes zasahovalo na 200 hasičů a desítky zdravotníků. Hasiči mají být na místě ještě nejméně dalších 24 hodin. Expert kontrolující stabilitu vyhořelé budovy konstatoval, že nehrozí zhroucení budovy.

„V tuto chvíli můžeme potvrdit šest obětí na životech v důsledku požáru v Severním Kensingtonu,“ uvedla londýnská policie na twitteru. „Toto je velmi raná fáze vývoje a očekáváme, že toto číslo poroste,“ připustila policie.

„Je to velmi rozsáhlý a velmi silný požár, předpokládám, že londýnský hasičský sbor bude v terénu bojovat s tímto požárem nejméně dalších 24 hodin,“ řekla tisku kolem poledne zástupkyně hasičů Dany Cottonová a potvrdila, že hasiči stále zasahují uvnitř budovy. Vzhledem k rozsahu požáru podle mluvčí může trvat ještě několik dní, než budou známy všechny oběti.

Do šesti londýnských nemocnic bylo podle záchranné služby v souvislosti s požárem převezeno 64 zraněných a dalších deset dorazilo vlastními silami. Zranění 20 lidí jsou kritická. Zdravotníci ošetřili řadu lidí kvůli nadýchání kouře.

Na místo bylo vysláno nejméně 20 zdravotnických týmů a až 45 hasičských vozů. Hasičům, kteří pracují v mimořádně obtížných podmínkách, se podařilo mnoho lidí zachránit, ale zatím se nedostali do nejvyšších čtyř nebo pěti podlaží.

Požár podle britských médií propukl po půlnoci ve spodní části budovy Grenfell Tower a rychle se rozšířil do ostatních částí objektu s až 130 byty. Podle britských médií v nich žilo zhruba 500 především sociálně slabších občanů.

Podle obecního úřadu pro správní obvody Kensington a Chelsea, který je vlastníkem objektu, žilo v domě 125 rodin. Budova postavená v roce 1974 nedávno prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Londýnský starosta Sadiq Khan dnes řekl, že požár vyvolal otázky, které budou muset být zodpovězeny.

Stavební firma, která prováděla nedávnou rekonstrukci objektu, podle agentury AP ujistila, že dodržela všechny požadované kontroly, požární předpisy a bezpečnostní standardy.

Okolí věžového domu policie uzavřela a obyvatele okolních domů vyzvala k evakuaci. Podle očitých svědků někteří lidé uvázli v bytech jako v pasti a byli vidět u oken, jak volají o pomoc. Někteří svědci popisovali, jak lidé skákali z oken.

Svědkyně neštěstí Samira Lamraniová dokonce agentuře PA řekla, že viděla, jak žena po upozornění do davu u domu shodila „z devátého nebo desátého podlaží“ nemluvně. Dítě se prý podařilo zachytit jednomu muži.

Poblíž se nachází stanice metra Latimer Road a dálniční výpadovka směrem na Oxford. Silnice A40 byla v obou směrech uzavřena a provoz na dvou linkách metra v postižené lokalitě byl omezen. Zavřená zůstala také nejméně jedna škola v blízkosti hořící budovy.

Kvůli tragickému požáru se dnes neočekává podpis dohody o podpoře britské menšinové vládě. Zdroje ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která vyjednává s Konzervativní stranou premiérky Theresy Mayové, BBC sdělily, že oznámení dohody by dnes bylo „nevhodné“. Mayová je podle prohlášení jejího úřadu „hluboce zarmoucena tragickou ztrátou životů“ při požáru.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!