Tisíce demonstrantů požadujících zrušení brexitu demonstrují v sobotu od 13 hodin středoevropského času v centru Londýna. Informoval o tom list Guardian a v češtině Britské listy.

Protestující požadují, aby se konalo referendum o podmínkách brexitu. Jde totiž především o protest proti tvrdému odtržení od Evropské unie.

Stoupenci brexitu ve vládě Theresy Mayové totiž prý tlačí na premiérku, aby uskutečnila „tvrdý brexit“ a aby neváhala „přestat s Bruselem jakkoliv vyjednávat“.

Ministr zahraničí Boris Johnson, který se na dotazy diplomatů, jak britská vláda řeší znepokojení britského průmyslu, který se obává ekonomické katastrofy, vyjádřil slovy „Ať jdou podnikatelé do prdele!“ („Fuck business“), požaduje od premiérky „plný britský brexit“ a probrexitový ministr obchodu Liam Fox tvrdí, že Británie „to myslí vážně“, že je připravena odejít z EU bez dohody.

V Londýně se zároveň konají malé demonstrace opačného zaměření. Ultrapravicová oranizace za „Svobodu a jednotu Británie“ bude požadovat „svobodu od EU, svobodu od terorismu, svobodu projevu, svobodu od zákona šaria a jednotu všech lidí bez ohledu na rasu či náboženství“. Demonstrovat budou i příslušníci ultrapravicové English Defence League a protiislámské organizace Pegida.

Páteční průzkum veřejného mínění organizace Survation zjistil, že 48 procent respondentů podporuje referendum o podmínkách konečné dohody Británie s EU o brexitu, 25 procent respondentů je proti. Většina dotazovaných (v poměru 53 procent vůči 47 procentům) také uvádí, že by podpořila setrvání Británie v EU, kdyby se referendum o brexitu konalo dnes.

Protest pod názvem The People’s Vote, Hlasování lidu, uspořádala nyní dobře financovaná skupina organizací bojujících proti brexitu, v jejímž čele stojí organizace Open Britain.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
FORUM 24 MONITOR
Další články autora